SAÇ TİPİNİZE GÖRE SAÇINIZI NE SIKLIKTA YIKAMANIZ GEREKİYOR?
  1. Anasayfa
  2. Güzellik

SAÇ TİPİNİZE GÖRE SAÇINIZI NE SIKLIKTA YIKAMANIZ GEREKİYOR?

0

Kaynak: Elle

“Saçımı ne sıklıkla yıkamalıyım?” en çok sorulan sorulardan biridir. Lakin bunun karşılığı şahıstan bireye ve saçtan saça değişir. Tıpkı farklı saç (ve saç derisi) tipleri için farklı şampuan kullanıldığı üzere, paklık kelam konusu olduğunda da farklı süreçler izlemek gerekir.

Herkesin saçları tıpkı değildir ve bireye özel bir bakım gerektirir. Yanlışsız şampuan ve yıkama sıklığı açısından size nazaran en âlâ olanı bulmak için deneme yanılma ve biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

İçindekiler

Saçınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini ne belirler?

Saç derisi yağı: Tıpkı yüz üzere, birtakım insanların saç derisi doğal olarak başkalarından daha yağlıdır. Bu yağ oranı yıkama sürecini tesirler.

Aktivite seviyesi: Etkin olduğunuzda daha çok terleyen biriyseniz, şampuanlama sıklığınız artabilir.

Saç tipi ve dokusu: Kimi etnik kökenler daha az sıklıkta yıkama gerektirirken, kimileri daha sık yıkama ister.

Genel bir kural: Daha kalın saçlar, daha az yıkamaya gerek duyar.

Saçınızı her gün yıkamak sıhhate ziyanlı mı?

Bu hakikaten saç tipinize ve kullandığınız şampuana bağlıdır. Saçınızı her gün yıkamak kuruluğa ve kırılmaya neden olabilir, lakin ekseriyetle çok saç dökülmesine neden olmadığı bilinmektedir. Kimi saç tipleri bu nedenlerle günlük yıkamadan kaçınırken, üstün yağlı saçlara sahip olanlar ürettiği yağ ölçüsü nedeniyle her gün yıkamadan yararlanabiliyor.

Haftada bir saç yıkamak gerçekten korur mu?

Uzmanlar, sağlıklı saç ve saç derisi sıhhatini korumak için sistemli yıkamayı öneriyor. Saç yıkama sayısı, saç tipine ve dokusuna nazaran değişir. Ayrıyeten kuru şampuanı çok dozda kullanmamayı (haftada bir yahut iki sefer uygulayın) tavsiye ediyoruz, zira çok sık kullanmanın saç dökülmesine neden olduğu biliniyor.

Saçını yıkamamak daha mı yeterli?

Saçınızı yıkamak saç büyümesi için değerlidir. Saçlarınızı, saç derinizi olumsuz istikamette etkileyebilecek eser birikimi ve dermatitten kurtarır. Saçınızı temizlememek kuruluk, karışıklık ve nihayetinde saç dökülmesi üzere meselelere yol açabilir.

Şampuanlama, az ölçüde mekanik hasara neden olabilir lakin renk solmasını artırabilir. Saçları gereğince sık yıkamamak, baş derisinde okside yağların birikmesine ve bu da baş derisi tahrişine neden olabilir. Japonya’da yapılan bir araştırma, deneklerin olağan yıkama sıklığını azalttığında, baş derilerindeki maya düzeylerinin arttığını ve sonucunda kaşınma ve dökülme yaşadıklarını bildirdi.

Saçınızı haftada kaç sefer yıkamanız gerekiyor?

Doğru dengeyi bulmak güç olabilir. Genel olarak, saçınız yağlı yahut kuru değilse, uzmanlar her iki ila üç günde bir temizlemeniz gerektiğini önerir. Lakin saç tipinize nazaran saçınızı çok sık yıkarsanız, şampuanın içeriğine bağlı olarak bu saçınızı çok kurutabilir.

Saç tipinize nazaran saçınızı ne sıklıkla şampuanlamanız gerektiğini öğrenin.

Yağlı saçlar: Saçlarınız çok uzun, kalın yahut kıvırcık değilse, saçlarınızı ekseriyetle her gün yıkayabilirsiniz.

Kuru yahut hasarlı saç: Bunun hasar ve kuruluk düzeyine bağlı olduğunu belirtmekle birlikte, uzmanlar tipik olarak her beş ila yedi günde bir şampuanlamayı öneriyor. Zira saç ve saç derisinin birtakım doğal yağlarının saçlarınıza karışmasına müsaade vermeniz gerekebilir. Arındırıcı bir şampuanı çok kullanmamaya dikkat edin. Zira saçın sağlıklı olması için muhtaçlık duyduğu besin unsurlarını yok edebilir, kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir.

Dalgalı yahut kıvırcık saç: Her dört ila beş günde bir şampuanlayabilirsiniz. Sayısı saçın yoğunluğuna bağlı olacaktır. Lakin bu, dalgalı yahut kıvırcık saçlar için âlâ bir varsayımdır. Bu çok uzun üzere görünüyorsa, bir yahut iki gün kısaltın; saçınızın ve saç derinizin nasıl reaksiyon verdiğini görün.

Kıvırcık saç: Saç büyümesi için haftada bir sefer yıkamak önerilir. Yıkama rutinine saç kremi ile eklemeyi unutmayın. Temizlemek kadar nemlendirmek de tıpkı derecede kıymetlidir.

İnce saçlar: İnce saçların gelişmesi ve uzaması, muhtaçlık duyduğu nemi sağlamak için gün çok şampuanlanması gerekir. Temizleme ayrıyeten ince saçları ağırlaştırabilecek birikintileri ve yağları gidermeye yardımcı olur.

Kalın saç: Daha kalın dokular nemi tutma eğilimindedir, bu nedenle haftada bir sefer yıkamak kâfi olacaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir