Cilt lekelerinin altındaki sebep belli oldu! İşte cilt lekelerine neden olan her şey
  1. Anasayfa
  2. Güzellik

Cilt lekelerinin altındaki sebep belli oldu! İşte cilt lekelerine neden olan her şey

0

Cilt sorunu denilince akla birinci olarak cilt lekeleri gelir. Neredeyse her bayanın hayatının bir devrinde muzdarip olduğu cilt lekelerinin neden oluştuğunu biliyor musunuz? Cilt lekelerine sebep olan birçok çevresel ve genetik etmen var. Lekelerle çabanın birinci adımı da bu etmenlere göz atıp anlamaya çalışmak! Bu yazıda ciltte oluşan lekelerin nedenlerini inceliyoruz.

Cilt lekelerinin altındaki sebep belli oldu
Cilt lekelerinin altındaki sebep belli oldu

Ciltte çıkan koyu lekeler, bir başka ismiyle hiperpigmentasyon, cildin birtakım bölgelerinin olağandan daha fazla melanin üretmesi sonucu ortaya çıkan bir cilt sorunu. Melanin ise cildimize rengini veren bir pigment. Cilt lekeleri birden fazla vakit sıhhatimiz için bir tehdit oluşturmasa da, çoğumuz dış görünüş telaşıyla onlardan kurtulmayı istiyoruz. Neyse ki lekelerden kurtulmak hayal değil! Şayet nedenlerini bilirsek, bunlara karşı tedbir alıp daha düzgün bir cilde sahip olabiliriz. İşte cilt lekelerine neden olan her şey…

CİLT LEKELERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

  • Güneş: En yaygın nedeni güneşe maruz kalmak. Ayrıyeten solaryum kaynaklı UV ışınlarına uzun mühlet maruz kalmak da cilt lekelerine neden oluyor.
  • Hormonal Dengesizlikler: Cilt lekelerinin en fazla görüldüğü devir ise hamilelik periyodu zira hormonal değişiklikler melazma denilen bir cilt sorununa neden oluyor. Ayrıyeten doğum denetim hapları, antidepresanlar ve öbür hormon tedavileri de bu lekelere neden olabiliyor.
  • Enflamasyon: Enflamasyon kaynaklı akne ve egzama üzere cilt sorunları sonucunda ciltte lekeler oluşabiliyor.
  • Tahriş: Yanlış kozmetik malzeme kullanımı ve birtakım cilt uygulamaları sonucu oluşan tahrişler ciltte lekelere neden oluyor.
  • Hatalı Epilasyon: Sıcak yaz aylarında uygulanan ağda ve epilasyon üzere süreçler cilt için büyük bir risk demek. Süreçten sonra epilasyon yapılan bölgelerin güneş görmesi lekelere davetiye çıkarıyor.
  • Beslenme Tarzı: Çok fazla yağlı beslenmek de cilt meselelerine davetiye çıkarmak demek! Beslenme üslubu her şeyi olduğu üzere cilt sıhhatini da etkiliyor. Ağır baharatlı, çok yağlı, mineral ve liflerden mahrum beslenmek cilt lekelerine neden olabiliyor. Birebir vakitte beslenme rutinin bir modülü olan su içme alışkanlığı da çok kıymetli bir yer tutuyor.
  • Sigara ve Alkol Tüketimi: Sigara ve alkolün sıhhatimiz üzerinde olan olumsuz tesirleri malum. Ağır sigara ve alkol kullanımı leke dolu sıhhatsiz bir cilt demek!
  • Genetik: Bazen ne kadar düzgün davranırsanız davranın, cildinizden istediğiniz randımanı alamayabilirsiniz. Yalnızca genetik olarak yatkın olmak da cilt lekelerine sebep olabiliyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir