YAŞLANMA KARŞITI 7 BAKIM TÜYOSU
  1. Anasayfa
  2. Güzellik

YAŞLANMA KARŞITI 7 BAKIM TÜYOSU

0

Yıllar geçtikçe cildimiz de yaşlanmaya mahkumdur. Lakin gerçek bakım adımları ile cildin yaşlanma belirtilerini geciktirebiliriz. Nasıl mı? Rutininize fazladan birkaç adım ekleyerek…

Genç görünen bir cildin formülü, sandığınızdan daha kolay olabilir. Daha uzun müddet daha genç görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak yaşlanma önleyici tüyolar ile karşınızdayız.

İçindekiler

1- Nazik bir temizleyici ile yıkayın

Temizlik, gün içinde uyguladığınız rastgele bir cilt bakım eseri yahut makyajın yanı sıra doğal cilt yağlarını, kirleticileri ve biriken bakterileri temizlemek için kıymetlidir. Birebir vakitte cilt bakım eserlerinizin cildinize girebileceği ve daha tesirli çalışabileceği manasına gelir.

Cilt bariyerinizi korumak, dehidrasyona ve hasara karşı sağlam tutmak için nazik bir temizleyici kullanmalısınız. Doğal sabunlar üzere yüksek pH’lı temizleyiciler çok serttir ve cildinizi tahrişe ve enfeksiyona karşı savunmasız bırakabilir.

2- Bir peeling kullanın

Yaşlandıkça cildinizin kendini yenilemesi yavaşlar. Meyyit cilt hücreleri, yeni hücrelerle o kadar çabuk değiştirilmez, bu da cildinizin donuk ve sistemsiz görünmeye başladığı ve hatta çatlayabileceği manasına gelir. Peeling, meyyit hücreleri cildinizden atmanın mükemmel bir yoludur.

3- Yaşlanma karşıtı serumlarını ovalamayın

Genel olarak, serumlar bir nemlendiriciden daha yüksek konsantrasyonda etkin bileşen içerir. Dikkat edilmesi gereken en âlâ yaşlanma aksisi bileşenler, retinoidler (retinol, tretinoin ve tazaroten) ve C vitamini (L-askorbik asit ve magnezyum askorbil fosfat) olarak bilinen A vitamini türevleridir. Cildinizdeki kolajeni artırmanın yanı sıra yaşlanmaya neden olan biyolojik ve çevresel oksidatif gerilimi emmek için antioksidan vazifesi görürler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kolajen ile İlgili Kafanıza Takılan Soruların Cevapları

4- Nemlendirin, nemlendirin, nemlendirin!

Yaşla birlikte ciltte daha az sebum meydaha gelir. Bu daha az akne mümkünlüğü manasına gelirken, tıpkı vakitte cildinizin daha kolay kuruması manasına da gelir. İnce çizgilerin en büyük nedenlerinden biri cildin yetersiz nemlenmesidir, lakin neyse ki yeterli bir nemlendirici ile düzeltmek kolaydır.

Gliserin ve hyaluronik asit üzere su bazlı nemlendiriciler içeren bir nemlendirici arayın. Geceleri kullanacağınız mineral yağ, suyun cildinizden buharlaşmasını önleyebilir. Lakin bakterilere yakalamamak için cildinizin pak olduğundan emin olun.

5- Her vakit güneş kremi uygulayın

Güneşten korunma, cildinizin olabildiğince genç görünmesini sağlamanın kesin yollarından biridir. Güneş, cildinizin gözle görülür yaşlanma belirtilerinin birçoklarından sorumludur ve güneş hasarı dermatolojide kendi özel kategorisine girer.

Güneşin UV ışınları yaşlanmaya neden olabilir. Kolajeni parçalayarak ve elastin anormalliklerine neden olarak, daha ince cilt ve kırışıklıklara neden olur. Sistemsiz pigmentli lekelerin gelişmesine neden olur

Bu yüzden güneş kremi kullanın ve yalnızca plaj için değil, her gün kullanın. Yakın tarihli bir araştırmaya nazaran, geniş spektrumlu bir SPF 30 güneş koruyucusunun günlük uygulanması, yaşlılık lekelerini giderebilir, cilt dokusunu güzelleştirebilir ve kırışıklıkları yalnızca üç ayda yüzde 20 oranında düzleştirebilir.

6- Cildinizi travmalardan koruyun

Kırışıklıkların oluşmasının ana nedenlerinden biri cildinize verilen ziyandır ve yaşlanan cilt daha kırılgan olduğu için travmanın daha büyük tesirleri olabilir. Cilt bakım eserlerinizi nasıl uyguladığınızın tesirine dair çok fazla delil olmasa da araştırmalar, uyurken yüzünüzü yastığa bastırmanın kalıcı “uyku kırışıklarına” neden olabileceğini bulmuştur.

Bu nedenle yüzünüzü yıkarken ve cilt bakım eserlerinizi uygularken dikkatli olmanız ve güçlü sürtünme ve çekme hareketlerinden kaçınmanız mantıklıdır.

7- Vücudunun geri kalanına da düzgün bak

Yüzünüz dışında yaşınızı ortaya çıkaran kilit bölgeler boyun, göğüs ve ellerdir. Bu alanları ihmal etmediğinizden emin olun! Onları güneş kremi ile kaplayın. Kimse gerçek yaşınızı bilmeyecek!

Kaynak: Elle

Devamını okumak için tıklayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir