Araba Ses Sistemi Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Ses Sitemi

Araba Ses Sistemi Nedir?

0

Araba Ses Sistemi Nedir?

Gayet açıklayıcı değil mi? Ses sistemi deyip geçiyoruz ama maalesef bu o kadar da basit değil. Bazıları arabalarına ses sistemi bağlatsalarda bazen istenilen verim alınamaz. Ses sistemleri bu kadar gelişmeden önce ihtiyacımız olan radyo ve kaset çalardı (ya da milattan kalma 8 şarkılık bir CD). Arabada bunların olmasından tatmin olmayanlar evlerde kullandığımız ses sistemlerini arabalarına bağladılar. Ancak günümüzde cd çalarlar ve mp3 çalarlar ve ekranlı teypleri ve minibüsünüzün konsolunda bir ev sinema sistemi kurmak isteyeceklerini düşündüğünüzde teknik bilgiler göz önüne geliyor. Arabamda ses sistemi olsun diyorsunuz ama ses sistemleri hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız bu yazıda sizlere ses sistemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Ses Sistemi – Hoparlörler Photo by John de Jong

Yukarıda bahsedildiği gibi, ilk başta ev ses sistemlerinden ve profesyonel marketlerden gelen üniteler ve hoparlörler, araçlara basitçe monte edildi. Ancak, bir otomobil ortamının normal bir parçası olan aşırı sıcaklık ve titreşime pek uygun değillerdi. Araba teybi meraklıları, normal araba ses sistemlerinin ses kalitesinden memnun değildi ve CD çaların ortaya çıkmasıyla birlikte, bir araba ortamında iyi çalışmak için bu ev hoparlör seslerinden bazılarını değiştirmeye başlamak zorunda kaldılar ve modern araba ses sistemleri ortaya çıktı.

Modern Araba Ses Sistemi Nasıldır?

Yeni bir araba aldığınızda üzerinde mevcut şekilde ses sistemi ile gelmektedir. Fakat ses sistemi arabayı aldığınız yıla aittir. Mesela arabayı 2010 yılında aldıysanız ses sistemi de o yıla ait şekilde dizayn edilmiştir. Arabayı alırken ekstra bir ses sistemi eklemesi istemediyseniz araba fabrikasyon ses sistemleri ile size gelir. Bazı araba üreticileri çok gelişmiş ses sistemleri ile arabalarını dizayn ederler. BMW gibi markalar kendi araçları için kendi araba ses sistemlerini üretirler. Bu, tüm arabalarıyla birlikte gelen bir standarttır (BMW’nin “lüks araba üreticileri” liginde yer aldığı düşünülürse bu şaşırtıcı değildir). Mercedes Benz veya Volkswagen gibi firmalar arabalarında Blaupunkt adlı bir Alman ses üreticisinin araba ses sistemlerini kullanıyorlar.

Günümüzde orta standart bir araba teybinde CD çalar mevcuttur. Aracın segmentine göre BlueTooth, AUX, SD Card, USB girişleri eklenilebilir. Aracın ekran boyutları yine segmentine göre değişiklik gösterir arabanın aynı model yılına sahip arabada 4″ den 10″ hatta lüksüne bağlı olarak daha büyük ekranlar olabiliyor.

Araba Ses Sistemi Kontrol Merkezi
Photo by James Penner

Araba teybi ana ünitesi birkaç hoparlöre bağlıdır. Daha eski araba modellerinde genellikle ön panelin altına monte edilmiş ve deliklerden ön cama doğru bakan bir hoparlör bulunurdu. Günümüzde ise araba ses sistemleri ön tarafta sürücü ve yolcu tarafı kapıları olmak üzere iki adet orta boy hoparlör bulunur. Tiz ses çıkarması için göğüs bölümünde yine yolcu ve sürücü tarafında iki adet küçük hoparlör mevcuttur. Ayrıca arka kısım yolcu bölümünde sağlı sollu birer adet hoparlör mevcuttur. Bazı modellerde arka kısımda pandizot denilen kısım mevcuttur ve birkaç adet büyük hoparlör mevcuttur.

Araba üreticileri, arabalarıyla birlikte gelen ses ürünlerinin çoğu yönetmenin dinleme taleplerini sağladığından, araç ses sisteminiz muhtemelen olduğu gibi iyidir. Ancak sahip olduklarınızın yeterli olmadığını düşünüyorsanız, her zaman ÖZELLEŞTİRebilirsiniz.Diğer teknik konuları incelemek için bağlantıya Tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir