Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır?
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

0

İçindekiler

Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Elektrik Giderini Azaltma Yöntemleri.

Yazımızda Enerji ve Elektrik Tasarrufu hakkında bilgilendirmeler ve yukarıdaki başlıklar üzerinden anlatım sağlayacağız. Anlatımlarımız mesken elektriği tasarrufu ile ilgili konuları içermektedir. Elektriğin girmediği nokta kalmamış durumda. Kış aylarında hem evde çok durduğumuz için hem de kullanılan eşyaların sayısı otomatik olarak artıyor. Elektrik fiyatlarında bulunan genel artışlardan dolayı tasarruf etmek şart olmuş durumda peki evde en iyi tasarrufu nasıl sağlarız.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Photo by Fred Kleber

Beyaz eşyalar tasarruf etmek için öncelikli alanımız olması gerekmekte. Beyaz eşyalardan en çok elektriği buzdolabı kullanmakta. Buzdolabı genel anlamda elektriğin %17-20 si kadar bir kısmı kullanmakta. Buzdolabı alırken büyük önceliğiniz elektrik tasarrufu olmalı. Beyaz eşyalardan elektriği en çok kullanan 2. sıradaki ürün televizyon. Televizyon, elektriğin ortalama %7-8 ini kullanmaktadır. Sonrasında çamaşır makinesi %6-7 lik dilim ile elektriği en çok kullanan eşyalar arasında 3. sıraya yerleşiyor.

Genel anlamda beyaz eşyalardan sonra en çok elektriği aydınlatma kullanıyor. Bir evin aydınlatması evin %10-12 civarından elektriğini kullanmakta. Aydınlatma seçerken tasarruflu ampuller almaya dikkat etmemiz gerekli.

Mutfaktaki Küçük El Aletleri - Kahve Makineleri
Mutfak Küçük El Aletleri ve Su Isıtıcılar Photo by Daniel Norris

Aydınlatmadan sonra ev elektriğini en çok kullanan alan mutfak içi kullanımdır. Mutfakta bulunan kettle, küçük elektrikli el aletleri ve dahası ev elektriğinin ortalama %9-10 una tekamül eden bir kısmını kullanmakta.

Diğer kullanım türleri olarak sıcak su ve ısınmak için kullanılanlar elektrik kullanımını etkilemekte. Öyle ki sıcak su için elektriğin %7-8 civarını kullanmaktayız. Aynı şekilde ısınma için de elektriğin %7-8 ini kullanmaktayız.

Liste bu şekilde devam edip gidiyor. Ne kadar dikkat edersek edelim mutlaka bu ürünler ihtiyaçlarımız için bizlere gereklidir. Peki bu ürünleri nasıl kullanırsak daha fazla tasarruf sağlar. Elektrik faturasını bir nebze azaltırız?

ELEKTRİK TASARRUFU İÇİN TEMEL FAKTÖR

Elektrik Tarifesi Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Elektrik iki farklı tarifeden oluşmaktadır. Kişisel kullanıcılar mesken tarifesini evlerde kullanır, diğer kullanıcı türü ise ticarethanelerdir.

Elektrik tarifesi TEK ZAMANLI ve ÇOK ZAMANLI olmak üzere iki tarifeden oluşmaktadır.

Tek Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir?

Elektrik tüketiminde farklı fiyat uygulanmayan tarifedir. Elektrik tüketiminiz günün her saatinde aynı birim fiyat üzerinden hesaplandığı tarifedir. Elektrik Kullanımında meskenler için %80 olarak uygun olan tarife budur. Genelde elektrik firmaları bu tarife ile mesken elektriğine uygulama sağlamaktadır.

Çok Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir?

Elektrik tüketiminde farklı fiyatlar uygulanan tarifedir. Tarife günün faklı saatlerinde 3 ayrı birim fiyatı ile hesaplanır. Elektrik birim fiyatını ucuzdan pahalıya doğru 1-2-3 (1-En ucuz / 2-Orta pahalı/ 3-Pahalı) şeklinde sıralarsak

Elektrik tüketimi 06:00-17:00 saatleri arasında “Gündüz Tarifesi” uygulanmaktadır. Birim fiyatını olarak 2. derece pahalılıktadır. Gündüz Tarifesi orta pahalılıktadır. Puant Tarifesinden ucuz, Gece Tarifesinden pahalı olarak kullandığımız zaman dilimidir.

Elektrik tüketimi 17.00-22.00 saatleri arasında “Puant Tarifesi” uygulanmaktadır. Birim fiyatı olarak 3. derece pahalılıktadır. Puant Tarifesi en pahalı birim fiyatı ile elektrik kullandığımız zaman dilimi budur. Gündüz Tarifesinden de Gece Tarifesinden de pahalıdır.

Elektrik tüketimi 22:00-06:00 saatleri arasında “Gece Tarifesi” uygulanmaktadır. Birim fiyatı olarak 1. derece de yer alır. En ucuz tarife ve kullanımın en az olduğu tarife Gece Tarifesidir. Gündüz Tarifesinden de Puant Tarifesinden de ucuzdur. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin bu tarifede kullanılması tasarruf için olumlu bir yoldur.

Tablo Olarak Bakacak Olursak:

TarifeGündüzPuantGece
Saat06:00-17:0017:00-22:0022:00-06:00
Birim FiyatOrta PahalıPahalıUcuz
Çok Zamanlı Tarife Zamanları

Ev İçinde Nasıl Elektrik Tasarrufu Sağlayabilirim?

Evin içinde tasarruf için en başta verdiğimiz sıralamadaki evde elektrik kullanan cihazlarda çok kullanandan az kullanana doğru tasarruf edilmesi daha uygundur.

İşimiz Bitince Ütüyü Fişten Çekmek Elektrik Tasarrufu Sağlar.
Photo by Filip Mroz

1Elektronik Ürünleri Prizden Çıkarın

Elektrikli ev aletlerinizi kullanmadığınız süre zarfında prizden çıkararak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Televizyonu kullanmıyorsanız fişini çekin. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin kapatma tuşuna işiniz bittiğinde mutlaka basın.

2Şarjlı Ürünlerinizi Prizde Bırakmayın

Telefonlar, tabletler, diş fırçaları, tıraş makineleri gibi şarj edilerek kullanılan malzemelerinizin şarj olduktan sonra fişini çekin, şarjda bırakmayın.

3Çamaşır ve Bulaşık Makinesini Doldurun

Çamaşır ve bulaşık makineleri tam olarak doldurmadan kullanmayın. Tam dolmayan makineler hem deterjan hem su hem de elektrik yönünden tasarrufun önüne geçer.

4Aydınlatmanızı Düzenleyin

Evde kullandığınız aydınlatmalarda (Ampul, Floresan, Spot Işıkları) tasarrufa gidin. Tüm aydınlatmaları led olarak kullanın. İmkanınız varsa şerit led kullanabilirsiniz. Şerit Led aydınlatmalarda “Beyaz” renk seçmenizi öneririm.

5Kıyafetler Nemliyken Ütü Yapın

Kıyafetler çamaşır makinesinden çıktıktan hemen sonra ütülenirse daha az elektrik kullanılacaktır. Ayrıca çamaşır makinesini kullanırken ön yıkama yapmayın. Ön yıkamanın temizlemede %2 gibi küçük bir etkisi olduğu söylenmekte.

6Kettle’ı Temiz Tutun

Kettle malum çeşme sularımızın kirecinden dolayı çok çabuk kireçleniyor. Kettle’ın iç kısmı kireç katmanı ile kaplanmış olabiliyor. Bu kireç katmanı kettle’ın daha fazla elektrik harcayıp daha uzun zamanda suyun ısınmasına sebep oluyor. Bu nedenle sürekli olarak kireç çözücüler ile kettle’ı temizleyin ve kireç oluşumunu engelleyin.

7Bulaşıkları Hava İle Kurutun

Bulaşık makinesinin kurutma özelliğini kullanmak yerine yıkama ve durulamadan sonra kurutma zamanında kapağını açık bırakarak kurumasını bekleyin.

8Saç Kurutmaya Dikkat

Saç kurutma makinesi çok fazla elektrik kullanmaktadır. Elektrik tasarrufu için banyodan sonra saçlarımızı önce havlu ile sonrasında saç kurutma makinesi kullanarak kurutun.

9Buzdolabı Sıcaklık Ayarını Yapın

Buzdolabınızı yazın ve kışın derece ayarlarını yapmayı unutmayın bu size çok fazla enerji tasarrufu sağlayacaktır.Teknik konularda daha fazla bilgi öğrenmek için lütfen tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir