Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur?
  1. Anasayfa
  2. Ses Sitemi

Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur?

0

Nasıl Yapılır: Araba Ses Sistemi Kurulum Kılavuzu Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur?

Biraz para kazanmak ister misiniz? Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur? Bir araba ses sistemi kurulumunu kendiniz yapıp yapamayacağınızı hiç merak ettiniz mi? Evet, kendin yapabilirsin! Devam et, o parayı aracın donanımına harca! İşçilik için harcamayın. Ayrıca, bir araba ses sistemi kurulumunu kendiniz yapmak çok tatmin edici bir deneyim olabilir, ondan çok şey öğrenebileceğinizden bahsetmiyorum bile. Hiçbir şey, yaptığınız işin çalışırken, sorunsuz ve mükemmel bir şekilde çalışırken görme hissinin yerini tutamaz.

Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur?
Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur? Photo by Krismas

Ama çok dikkatli olun, pahalı donanımınıza gerçekten zarar vermek istemezsiniz. Pek çok araç ses donanımının kurulumu zahmetsizdir, çoğu zaman parçaların özel olarak şekillendirilmiş yuvalara ve yalnızca monte edilmesi gereken yere sığdığını görürsünüz. Yine de, metodik olarak devam etmek en iyisidir.

Bir araba teybi kurulumunda, aracınıza ne tür bir teçhizat koyacağınızı belirlemelisiniz. Yeni başlayan biriyseniz, sadece basit bir sistemse, bir araba ses sistemi kurulumu yapmanız en iyisidir. LCD paneller, motorlu parçalar vb. gibi hassas ekipmanların kurulumu gibi karmaşık işleri, özellikle özel paneller vb. oluşturulmasını gerektiriyorsa, profesyonellere bırakmak isteyebilirsiniz.

Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur?
Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur? Photo by Mert Tezol

Ana üniteler, bir araba teybi kurulumunda yapılması en kolay olanlardan biridir. Neyse ki, çoğu birim aynı boyut standartlarına uyar. Birçok arabada, fabrika çıkışı teybi çıkarıldığında, yeni alınan teyp deliğe sığar. Diğer birçok otomobilde, fabrika teyp deliği çok büyükse veya yeterince derin değilse bir aparat gereklidir. Bazı durumlarda, bölme çizgisinin kesilmesi gerekir. Herhangi bir araba teybi mağazası, kurulum için gerekli aparatlara sahip olmalıdır.

Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur sorusuna cevap olarak, Bir araba teybi kurulumunda iki tip montaj vardır. ISO montajı, çoğu Japon arabasında olduğu gibi, teybin mevcut fabrika çıkışı teyp braketlerine vidalanabileceği zamandır. Halka montajı, teybi aldıktan sonra, bükülebilir tırnaklar aracılığıyla fabrika çıkışı teyp deliğine veya satın alınan teybin aparatlarının monte edilen metal bir halkayla birlikte gelmesidir. Birçok arabada, teyp deliğini genişletmek için bölme çizgisi ve trim halkalarının çıkarılması gerekir. Halka takıldıktan sonra, radyo kayar ve çıtçıtlarla tutulur. Çoğu durumda, radyoyu çıkarmak için özel aletler gerekir.

Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur?
Araba Ses Sistemi Nasıl Kurulur? Photo by Kevin Solbrig

Hoparlörler, bir araba ses sistemi kurulumunda çok önemlidir. Hoparlörleriniz ne kadar pahalı olursa olsun, düzgün takılmazlarsa ses aynı seviyede olmaz.

Basit bir araba ses sistemi kurulumunda, muhtemelen orijinal konumuna uyan hoparlörler kullanıyor olacaksınız. Sadece boşluk veya delik olmadığından emin olun. Bazen bir ahşap veya fiberglas bölme oluşturmak delikleri azaltmaya yardımcı olur ve size çok daha iyi ses verir. Ancak hoparlörlerin etrafında elektrikli aletler kullanırken daima dikkatli olun. Araba ses sistemi kurulum garantileri genellikle hoparlörlerdeki delikleri kapsamaz.

Alışılmamış hoparlör yerleri için bazen metalin kesilmesi gerekir. Bunu profesyonellere bırakmak isteyebilirsiniz, plazma kesiciler ve pnömatik matkaplar gibi aletler gereklidir. Ama ısrar edecekseniz, bir çift metal makas (sağ ve sol kesim) işinizi görecektir.

Bir araba ses sistemi kurulumu, çevresindeki titreşimlere ve diğer gürültü kaynaklarına dayanmak ve sağlamlık sağlamak zorundadır. Bunları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da özellikle lüks olmayan otomobillerde gürültüyü ve sarsıntıyı büyük ölçüde azaltacak ürünler var. Panellere uygulanan astarlar, spreyler ve yapışkan şeritler ve hatta halılar bile bir dünya farkı yaratabilir.

İlginizi Çekebilir:

thumbnail
Önerilen Yazı
Araba Ses Sistemi Nedir?
thumbnail
Önerilen Yazı
Araba Ses Sistemi Hoparlörü Nasıl Olmalı?

Araç Ses Sistemleri ve Diğer Teknik Konularda Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayınız.

Okumaya Devam Et
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir