Ödem Teşhisi Nasıl Yapılır, Ne İyi Gelir?

Ödem Nasıl Atılır?

Ödem teşhisi, fiziksel gözlem ve hastanın muayenesi temelinde verilir. Bir hastanın neden ödem görüyorsa ve bir tedavi planı geliştirmek için ek teşhis testleri gerekebilir. Altta yatan tıbbi durumların veya aldıkları ilaçların bir sonucu olarak ödem ödeneği riski altında olan insanlar, erken bulgular hakkında uyarılabilir ve böylelikle ödem gelişmeye başlar başlamaz bir doktor görebilir ve bu durum tedaviyi kolaylaştırabilir. Ödem ekstremitelerde, özellikle bacaklarda sıvı birikimi oluşturur.

Ödem Nasıl Atılır Photo by Bas Peperzak

İçindekiler

Ödem teşhisi için, sadece hastaya bakmak, bir doktora, durumla ilişkili anlatı tarzında şişmeyi görebilir.

Bir hastayı tanıyan bir doktor bir boyut değişikliği görebilir ve eğer bir doktor daha önce bir hasta görmemişse, giyim eşyaları tarafından bırakılan işaretler ve şişkinlik gibi anlatı işaretleri, hastanın vücudunun hızla büyüdüğünü gösterir. Buna ek olarak, doktor palpasyonda şişlik hissedecek ve inflamasyon veya kilo alımı ile ilişkili şişkinlikten farklı hissedecektir.

Ödem teşhis süreci boyunca palpasyonda, çukurluk ya da baş ağrısı olmayışı da ortaya çıkar.

Ödeme çukurunda, parmağın veya işaretin bırakıldığı bir izlenim, cildin olağan elastikiyeti ile belirgin bir şekilde kontrast haline getirmek için birkaç dakika alacaktır. Yanaşmayan ödemin bu özelliği yoktur. Bir hastanın sahip olduğu ödemin türüne bağlı olarak, nedenler farklı olabilir ve ödem tanısından sonra tedaviye yaklaşımı değişebilir. Bilinen ödem nedeni olan bir hastada, bir diyabet öyküsü gibi bir doktor, hastanın görüşmesi ile nedenini belirleyebilir. Ödemin teşhisi sırasında bilinen bir nedeni veya risk faktörü belirlenmezse, doktor böbrek sağlığını, hormon seviyelerini ve diğer tıbbi sorunları değerlendirmek için tanı testleri isteyebilir. Bu bilgi, hastanın vücudunda olup bittiği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ödem gelişimi için bir açıklama yapmak suretiyle hasta daha etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Bazı vakalar idiyopatiktir ve bilinen bir nedeni yoktur.

Ödemin teşhisi konduktan sonra, bir hastaya diyet değişiklikleri yapmak, sıkıştırılmış çoraplar giymek ve vücudun bunları ortadan kaldırabilmesi için sıvının ekstremitelerden çıkarılmasına yardımcı olmak için başka adımlar atması önerilebilir. İnsanlar ödem yaşarken masaj yapmaya ve egzersize dikkat etmeniz önemlidir çünkü şişmeyi daha da kötüleştirebilirsiniz. Bunları ödem riskine yatkın koşullara sahip insanlar veya kemoterapi ilaçları gibi ilaçlarla ilgilenen insanlar, masaj terapistlerinin farkında olduğundan ödem yaratmamak veya kötüleştirmekten kaçınacak adımlar atmalarını sağlamalıdır.

Ödeme Ne İyi Gelir? Doğal Yollarla Ödem Nasıl Atılır?

Ödem atmak için doğal olarak aşağıdaki magnezyum, B6, Potasyum içeren gıdalar denenebilir. Bunlar:

  • Ceviz
  • Fındık
  • Fıstık
  • Muz
  • Bitter Çikolata
  • Et
  • Avakado
  • Domates
  • Karahindiba
  • Yeşillik

Sağlık İle İlgili Diğer Bilgileri Sağlık Kategorisinden İnceleyebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık