1-) Sırt Ağrısı Sebepleri ve Tedavileri

Sirt-Agrisi-Sebepleri-ve-Tedavileri

İçindekiler

1 Sırt Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Her şeyin acısını bilmek mümkün değil, kendin hissedene kadar sırt ağrısı hakkında ne biliyordun? Sırt ağrısı sebepleri ve tedavileri nasıl yapılır? Hiçbir şeyi tam olarak bilemezsiniz, ancak istatistiklere göre dünyadaki insanların çoğu bir şekilde sırt ağrısı ile tanışıyor. Bazı insanlar yaralanma yoluyla acı çekiyor. Tabi bütün insanlar sırtlarından yaralanarak acı çekmeyecek. Bazen yaralanmadan olan sırt ağrısı daha büyük acılara sebep olabiliyor. Bununla birlikte, daha çok MS(multipl skleroz) dahil olmak üzere birkaç tıbbi durum sırt ağrısına neden olabilir. Sırt ağrıları hakkında daha fazla bilgi edinmenin vakti geldi.

Sırt Ağrısı Sebepleri ve Tedavileri nelerdir? Photo by Sasun Bughdaryan

Sırt ağrısı düşünülürken, nedeninin ne olduğu sorulmalıdır. Ağrı nasıl kontrol edilebilir? Bir kişi sırt ağrısını hafifletmek için hangi kişisel bakım önleme stratejilerini kullanabilir? Hangi tedaviler benim için daha uygun?

Gerçek şu ki, sırt ağrısı şişme, topuk ağrısı, yanan tabanlar, hırpalanmış bağlar ve benzeri gibi ayak koşullarından kaynaklanabilir. Spor yaralanmaları, araba kazaları, uygun olmayan eğilmeler ve ağırlık kaldırma, sırt ağrısı ile ilişkilidir. Sırt ağrısıyla ilgili pek çok değişkenle birlikte, omurganın nasıl yapılandırıldığı ve bu yapı bozulursa ne olacağı konusunda sizi eğitmek gerekir. Haydi başlayalım ve sırt ağrısı hakkında neler yapabileceğimizi ve hayatımızdaki bu tür stresleri nasıl ortadan kaldırabileceğimizi öğrenelim.

2 Sırt Ağrısı Nasıl Başlar

Sırt ağrısını düşünürken, çeşitlerini de sınıflandırmak gerekmektedir. Örneğin sırt ağrısı, tıbbi terimlerle “Fıtık çekirdekli pulposus” olarak adlandırılan kayma diskleri ile başlayabilir. Doktorlar, kayma diskini “omurlararası diskin” yırtılması olarak tanımlar. Omurlararası disk, omurganın omurları (Omurga Sütunu) arasında bulunur. Doktorlar kayma disklerini düşündüklerinde, genellikle boyun ve sırt gerilmeleri, travma, doğuştan veya doğduktan sonra kemik sakatlığı, ağır kaldırma, dejenere diskler veya bağların zayıflığını içeren etiyolojiye bakarlar.

Sırt ve Bel Ağrısına Ne İyi Gelir. Photo by Keenan Constance

Etiyoloji doktorları dikkatlice düşündükten sonra “sinir hücreleri” çıkıntılarını içeren Patofizyolojiyi değerlendirir. Merkez, kolona veya omurilik kanalına bağlanır ve belki de omuriliği veya sinir çekirdeğini veya sırt ağrısına neden olan kökleri sıkıştırır. Omurilik kökleri ve kordonu kısıtlayarak sıkıştırılırsa, genellikle sırt ağrısı, uyuşukluk ve motor fonksiyonları başarısız olabilir.

Tıbbi terimlerle yapılan değerlendirmeler, belde akut veya kronik ağrıyı içerebilen Lumbrosakral’a dayanmaktadır. Ağrı kalçalara yayılabilir ve bacaklara doğru ilerleyebilir. Kişi kaslarda zayıflık ve uyuşukluk hissedebilir. Ek olarak, bu tür ağrılar bacaklarda ve ayaklarda karıncalanmaya neden olabilir. Son değerlendirme, ağrıdan kaynaklanan ambulasyonu içerebilir.

Boyun ağrısından yola çıkarsak. Uzmanların aradığı semptomlar boyun sertliği, uyuşukluk, güçsüzlük ve ellerin karıncalanmasıdır. Boyun ağrısında, ağrı kollara kadar yayılır ve parmak uçlarına kadar devam ederse, uzmanlar kayma disklerini düşünecektir. Yine de, en uzak noktaları veya vücudun daha yüksek sınırlarını etkileyen güçsüzlük gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Bel kıvrımı alt sırt bölgesindedir ve özellikle hasta bu alanı omurganın eğriliği nedeni ile düzeltmekte zorlanıyorsa ve belde kayma mevcutsa, doktorların da dikkate aldığı belde veya sırtın alt bölgesindeki alan etkilenmiştir.

Boyun Ağrısı Photo by Angélica Echeverry

Doktorlar sırt ağrısını düşündüklerinde, bir dizi test yaptıktan sonra tanıları gözden geçireceklerdir. Tanı, tendon refleksi, röntgen, EMG, miyelogram, BOS ve/veya Laséque işaretleri testlerinden herhangi birinden teşhis edilebilir. BOS, doktorun proteindeki artışları analiz etmesine yardımcı olurken, EMG, spinal sinirlerin tutulumunu görme konusunda uzmanlara yardımcı olur. Uzmanların dar disk alanını görmesine yardımcı olmak için röntgen kullanılır. Tendon refleksleri, doktorların depresif bölgeye derinlemesine bakmak için testleri veya eksik üst sınır reflekslerini veya tıbbi dilde Aşil’in tepkilerini veya refleksini test edip etmediğini kontrol edilir.

Miyelogramlar, uzmanın omuriliğin sıkıştırılıp sıkıştırılmadığını görmesine yardımcı olur. Laséque işaretleri, etiyoloji bulgularının, Patofizyolojinin, değerlendirmelerin vb. arkasında olumlu sonuçlar gösterdiğinde testler başlar.

Doktorlar kayma disklerini nasıl düzeltir:

Doktorlar, sırt ağrısını izole etmek veya hafifletmek için tıbbi planlarda tedaviyi reçete eder. Yönetim şemaları diyet içerebilirken kaloriler hastanın metabolik taleplerine göre belirlenir. Doktor lif alımını artırabilir ve sıvı alımını çoğaltabilir.

Ek tedavi veya yönetim, sıcak pedler, nem vb. ve ayrıca sıcak kompresyonları içerebilir. Bunların haricinde doktorların önerdiği ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve sakinleştiriciler kullanılır. Tabi bu ilaçlar sadece doktorlar tarafından önerildiği sürece kullanılmalıdır.

Sırt ağrısını azaltmak için boyunluk ve sırt desteklerini içeren ortopedik mekanizmalar da tavsiye edilir.

Önerilen Yazı
1-) Kas Ağrısı Neden Olur?

Sağlık İle İlgili Diğer Bilgileri Sağlık Kategorisinden İnceleyebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık