İnternet Bağımlılığı ve Üstesinden Gelmek

İnternet Bağımlılığı

İnternet Bağımlılığı ve Üstesinden Gelmek

İnternet bağımlılığı günümüz dünyasında kronik bir hal almıştır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz internet, günlük yaşam içinde eğlenceden iş yaşamına, aklınıza gelen her alanda kullanılıyor. Ancak bu yoğun kullanım sonunda ortaya çıkan bilgisayar ve internet bağımlılığı, günümüzde ruh sağlığını etkileyen ciddi sorunlardan biri…

Hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran internet, farkında olmadan tüm gününüzü işgal mi ediyor? Oyunlar, sosyal medya ve haberler ile farkında olmadan internette geçirdiğiniz saatler artıyor mu? İnternete giremediğinizde kendinizi huzursuz ve boş mu hissediyorsunuz? Ya da internette geçirdiğiniz zaman yüzünden sevdiklerinizi ihmal mi ediyorsunuz?

Bu sorulara “Evet” cevabını veriyorsanız, üzgünüz ama sizde internet bağımlılığı var. İnternet bağımlılığı, günümüzde gittikçe artan bir sorun olmasına rağmen endişelenmeyin, doktor doktor gezmenizi gerektirecek bir durum değil. İnsanı gerçek yaşamdan koparıp sanal dünyaya hapseden bu bağımlılıktan iradenizle kurtulmanız mümkün. Peki, bunu nasıl mı yapacaksınız?

İnternet Bağımlılığı Photo by LinkedIn Sales Solutions

Öncelikle işe internette geçirdiğiniz zamanı nasıl harcadığınızı incelemekle başlayın.

Küçük bir not kağıda günde kaç saat internette kaldığınızı yazın. Bu sürede internette neyle meşgul olduğunuzu, normalde bu işlere ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini not alın ve internette belirlediğiniz süreden fazla kalmayın. Bu süreç sonunda internete daha az zaman ayırarak, interneti daha verimli kullandığınızı göreceksiniz. İnternet bağımlılığından kurtulmak için uygulayacağınız en önemli yöntemlerden biri de gerçek yaşama katılmaktan geçiyor. İnternette geçirdiğiniz zamanın bir kısmını dostlarınıza ayırın. Sevdiklerinizle samimi ve sıcak bir ortamda zaman geçirdiğinizde, artık internetin eksikliğini hissetmemeye başlayacaksınız.

İnternette sizi yönlendiren tetikleyicileri tespit edin.

Boş zamanlarınızda sürekli internete girip saatlerinizi harcıyorsanız, bilgisayar başında geçirdiğiniz saatleri azaltın. Bu süreyi kitap okuma, yürüyüş yapma gibi bilgisayardan uzak faaliyetler ile doldurun. Yine boş zamanlarınızda bilgisayar başında geçirmeye karar verdiğinizde önceden bir amaç belirleyin. Kişisel bir işinizi halletmek için girdiyseniz, farklı şeylere yönelmeden, işinizi bitirip kararlılığınızı koruyarak başından kalkın. Veya oyun oynayacaksanız, belli bir saat belirleyin. Oyunda gerekli görevi veya seviyeyi geçtiğinizde oyundan çıkın. Böylece saatleriniz siz farkında olmadan akıp gitmeyecek.

Psikologların sıklıkla tavsiye ettiği “hatırlatıcı kartlar” ise bu süreci aşmanız için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem. İnternete bağlı olarak ortaya çıkan sorunları yazacağınızı bu kartları yanınızda taşıyın. İnternette geçireceğiniz zamanı, daha verimli işlerde kullanabileceğinizi kendinize hatırlatmak için arada bu kartları okuyun. Bu süreç sonunda internetten uzaklaşarak farklı uğraşlar edindiğinizi göreceksiniz.

Son olarak her sorunda olduğu gibi bunu da sabırla atlatacağınıza kendinizi inandırın ve en önemlisi yaşamdan zevk almayı öğrenin. Gerçek yaşamın dış dünyada aktığını hatırlayın ve kendinize karşı sabırlı olun…


Sağlık İle İlgili Diğer Bilgileri Sağlık Kategorisinden İnceleyebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık