Çocuğunuzu kış hastalıklarından koruyun
  1. Anasayfa
  2. Anne-Çocuk

Çocuğunuzu kış hastalıklarından koruyun

0

Soğuk, rüzgarlı ya da karlı havalar, okul zamanı kalabalık sınıflar, tatil döneminde ise AVM ve eğlence merkezi gibi alanlarda geçirilen vakitler, kış aylarında çocukların sık hastalanmasına neden oluyor. 

Kışın gelmesi ile soğuklar başladı ve özellikle çocukların savunma mekanizmaları daha düşük oluduğu için hastalıklarda yoğun bir artış meydana geldi. Pandemi döneminde kendimizi korumamız ve şu anda pandemiye göre daha az korumamızdan kaynaklı hastalıklar da daha ağır atlatılmaya başlandı. Çocuğunuzun bağışıklık sitemini güçlendirmek ve sağlıklı kalmasını sağlamak için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. 

Peki dikkat etmemiz gereken konular nelerdir. Bunları sizlere adım adım anlatacağız.

1. ADIM: 

Çocuklarda bağışıklık sistemi yetişkinlerde olduğu kadar gelişmiş olmadığı için öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmemiz gerekmekte. Güçlü bir bağışıklık sistemi için, sağlıklı beslenme ve yeteri kadar dinlenmek iki altın kuraldır. Çocuğun beslenmesinin tüm besin kümelerini (et, süt, zerzevat ve tahıl) istikrarlı bir halde içerdiğinden emin olunmalıdır. 3 ana ve en az 2 orta öğünden oluşan sağlıklı ve tertipli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Ayrıyeten gereğince dinlendiğinden ve uykusunu almalıdır.

2. ADIM: 

Kış aylarında mutlaka alınması gereken vitaminlerin başında C vitamini gelmektedir. C vitamini depolanan bir vitamin olmadığından, C vitamininden güçlü zerzevat ve meyveler çeşitlendirilerek günlük olarak tüketilmelidir. Sebzelerden brokoli, lahana, karnabahar, kereviz, ıspanak, pazı ve turp; meyvelerden portakal, mandalina ve limon üzere turunçgiller, elma, kivi savunma düzeneğini güçlendirmede tesirli olmaları nedeniyle kış aylarında kesinlikle tüketilmelidir.

3. ADIM: 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, kan değerleri ölçtürüp, eksiklikleri tespit etmeden ve en kıymetlisi doktora danışmadan vitamin desteği kullanılmamalıdır. Yüksek dozda vitamin, kalp rahatsızlıklarından toksik zehirlenmelere pek çok sıhhat sıkıntısına neden olabilir.

4. ADIM: 

Kaliteli ve yeterli protein tüketimi bedenin büyümesi ve gelişmesinde kıymetli rol oynar. Bununla birlikte, hastalık periyotlarında bedenden protein atımı olur. Bu nedenle, bilhassa enfeksiyon hastalıklarında ve sonrasında protein tüketimini arttırmak kıymet kazanır. Kırmızı et, balık ve tavuk yalnızca proteince değil birebir vakitte minerallerce de zengindir. Omega 3 yağları bakımından da güçlü olan balıkların haftada en az 1 kere tüketilmelidir.

5. ADIM: 

Antikorları üreten bağışıklık hücrelerinin %70’i sindirim sistemi içinde yaşar ve probiyotikler hastalıklara neden olan mikroorganizmaların çoğalmalarını mahzurlar. Araştırmalar probiyotik tüketen bireylerin enfeksiyonlara karşı yaklaşık %50 oranında daha dirençli olduğunu gösterir. Konut imali doğal yoğurt, doğal yoğurttan yapılmış ayran ve kefiri beslenme programınıza alarak, probiyotik haplara gereksinim duymadan doğal yollardan çocuğun probiyotik gücü çarçabuk artırılabilir. Boza ve konut imali turşular da probiyotik gücü artırıcı besinlerdir. Fazla ilaç kullanımı ve bilhassa de antibiyotik kullanımı bedenin probiyotik gücünü azaltmaktadır. Probiyotik zengini yiyecek ve içeceklerin alımı kadar, probiyotik bakterileri besleyen ve onların çoğalmalarını sağlayan lif yapıdaki prebiyotikleri (pırasa, patlıcan, soğan ve sarımsak da bulunur) de beraberinde tüketmek değerlidir.

6. ADIM 

Çocukların hasta olan arkadaşları ile bir arada olmaması da alınabilecek önemli bir önlemdir. Çocukların hastayken okula gönderilmemesi, tatil dönemindeyse hastalanabileceği ortamlardan uzak tutulması gerekir. Evdeki yetişkinlerde hastalık varsa çocuğa sarılıp onu öpmemeleri önemlidir.

DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir