Çocuğum Eşcinsel Mi?
  1. Anasayfa
  2. Anne-Çocuk

Çocuğum Eşcinsel Mi?

0

Eşcinsellik Kavramı ve Her Ebeveynin Bilmesi Gerekenler

Öncelikle “eşcinsellik” nedir onu tanımlayalım: Eşcinsellik, kendi cinsiyetinden olan bireye hakikat hissedilen romantik ya da cinsel hisleri; davranışlar ve algıları içeren kalıcı bir durumdur. Eşcinsellik bir tercih değildir; nedeni tam olarak açıklanamamakla birlikte genetik, çevresel, çocuğuna anne baba ile münasebeti üzere pek çok faktörler etkilendiği düşünülmektedir.

Çocuğum Eşcinsel Mi?
Çocuğum Eşcinsel Mi? – Photo by Sandy Millar

Cinsel kimlik kavramı, bir kişinin kendini erkeklik yahut dişilikle özdeşleştirmesidir. Kişinin “ben kadınım” ya da “ben erkeğim” halinde kimliğini tanımlamasıdır. Bu kavram ekseriyetle 2 yaş sonlarında oturur, 4-5 yaş civarında ise netleşmeye başlar. Cinsel kimliğin gelişimi etraftan, okul ve arkadaşlardan, oynanan oyunlardan etkilenerek olgunlaşır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Çocuk Gelişiminde Yanlış Bilinenler ve Yapılması Gerekenler

Cinsel yönelim kavramı ise şahısların karşı cinse (heteroseksüel), kendi cinsine (homoseksüel) ya da her iki cinse (biseksüel) karşı romantik yahut cinsel çekim hissetmesine sebep olan kalıcı bir niteliktir. Bir hastalık ya da bir eksiklik – fazlalık değildir. Hasebiyle “tedavi” edilmesi gereken bir durum da ortada yoktur. Eşcinsellik asla ve asla bir seçim değildir. Nasıl heteroseksüel bir birey kendi cinsine cinsel çekim hissetmeye kendini zorlayamazsa, tıpkı şey homoseksüel bir birey için de geçerlidir.

Çocuğum Eşcinsel Mi?

Çocuğum Eşcinsel Mi? sorusuna cevap arayan ebevenynler öncelikle her iki cinsiyetteki çocuklar da ilkokul sürecine kadar ters cinsin rolünü benimseyebilir (kız çocukların futbol, erkek çocukların bebekler ile oynamak istemesi gibi). Fakat bu durumun ilkokula başlandığı vakit (6/7 yas civarı) bitmesi, cinsel kimliğine uygun davranması beklenir. Şayet çocuğunuz ilkokul periyodunda de karşı cinsin rollerine nazaran davranıp, kelamlı olarak da bunu tabir ederse (kız çocuğunun erkek olmak istediğini söylemesi gibi) dikkat kesilmek, sakin olmak ve panik yapmamak gereklidir.

Erken periyotta fark edilen bu husus için sağlıklı cinsel kimlik oluşturmak ismine cocuk ile “doğru” irtibatı kurmak ve bir uzmandan yardım almak yarar sağlayabilir. Çocuğum Eşcinsel Mi? diyen ebevenynler buna karşın ilerleyen yaşlarda aksi kimliğe nazaran yaşamaya devam eden birey için, aileler evvel durumu kabul etmeli ve her şeyin önüne evlatlarının huzurunu ve memnunluğunu koyup; toplum baskısı ve dışlanma durumuna karşı her vakit yanında olduklarını göstermeleri en sağlıklı reaksiyon olacaktır.

Devamı İçin Lütfen Tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir