Türk-İş’ten Tepki: Kendine emekçi değil köle arıyor

Türk-İş Kendine emekçi değil köle arıyor

Asgari Ücret Tespit Komitesi, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret sayısını belirleme çalışmaları kapsamında birinci toplantısını dün gerçekleştirdi. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının konut sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komitede, patron heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, personel heyetine ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

Türk-İş Asgari Ücret Açıklamaları

İçindekiler

ORTAK BEKLENTİNİN 7 BİN 845 LİRA OLDUĞU BİLGİSİNE YER VERİLDİ

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının asgari ücret anketinin sonuçları kurulla paylaşıldı. Türk-İş Ankette, yeni yılda kamuoyunun ortak beklentisinin 7 bin 845 lira olduğu bilgisine yer verildi. Toplantıda ayrıyeten personel ve patron tarafı ekonomik datalar doğrultusunda görüş ve taleplerini lisana getirdi.

KAVLAK’TAN GÜLTEPE’YE SERT REAKSİYON: O KENDİNE KÖLE ARIYOR

Dün gerçekleşen tepe sonrası açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, birinci görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini kaydetti. Türkiye İhracatçılar Meclisi Lideri Mustafa Gültepe’nin evvelki gün yaptığı “(Asgari ücret) 2023 yılında şayet üretici ve ihracatçı 500-600 dolar üzere sayılarla karşılaşırsa rekabetçiliğimizi çok daha fazla kaybederiz. 2023 yılında ortaya koyduğumuz 275 milyar dolar ihracat amacımızı yakalama talihimiz kalmaz” açıklamaya da sert reaksiyon gösteren Kavlak, “O kendine personel değil köle arıyor” sözünü kullandı.

“ASGARİ FİYATLI ÇALIŞAN SAYISI DÜŞÜRÜLMELİ”

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak açıklamalarına şu halde devam etti; “Türkiye’de fiyatlı çalışanlar üzerinde ağır bir vergi yükümlülüğü var. Yılbaşında alınan net fiyat vergiler nedeniyle giderek azalmaktadır. Minimum ücretliler başta olmak üzere milyonlarca çalışanın gelir vergileri kaynağından kesilerek ödenmektedir. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. Türkiye, ne yazık ki asgari ücret ülkesi haline gelmiştir. Taban fiyatın yükseltilmesi kadar değerli olan mevzu taban fiyatlı çalışan sayısının düşürülmesidir. Bizim gerçeğimiz bir yandan ülkemizin büyümesi, çarkların dönmesi olması kadar memnun insanların yaşadığı Türkiye’de birlikte kazanmak umududur. Türk-İş olarak Alacağımız kararın taban ücretlilere iyi olmasını diliyorum.

“HERKES KENDİ YERİNİ BİLECEK”

Bugün ihracat sayılarında bu sayılara ulaştıysa bunda işçinin büyük hissesi var. Taban fiyatla ilgili konuşmayan bir tek biziz. İhracatçılar Birliği farklı konuşuyor. Herkes kendi yerini bilecek. Şayet onlar bugün ihracat şampiyonu oldularsa işletmelerde çalışan işçiler sayesinde olmuştur. Bugün şayet asgari ücret 400-500 dolar olursa biz ihracat yapamayız diye bir tehdit savuruyorsa o kendine personel değil köle arıyor demektir.

BAKANLIĞIN ANKET ÇALIŞMASI HAKKINDA

Son 20 yılda asgari ücrete 29.8 kat yani 30 kat artırım yapılmış. Tıpkı vakit diliminde ortalama memur maaşları 16 kat artmış, kamu emekçisi maaşı 14 kat artmış, ortalama personel emekli maaşları 16 kat artmış, memur emekli maaşları 13 kat artmış. Taban fiyatı çok artırmak, 30 kat artırmasına karşın bugün Türkiye niçin taban fiyatı konuşuyor. Yetmediği için konuşuyor.

Türkiye’de bu işin tahlili sendikalı olmaktır. Taban fiyatı artırıyorsunuz gelen artırımlarla 2-3 sonra alım gücünü yitiriyor. Sendikalı örgütlerde bu türlü değil. TÜİK sayılarının üzerine basılmasına karşın bizim yaptığımız toplu mukaveleyi biliyorsunuz. Bir yıl içerisinde yüzde 139 artırım aldılar.

TÜRK-İŞ VERGİ FİYATLARINA DA DEĞİNDİ

Vergi düzenlemesi yaklaşık 14 milyonu ilgilendiriyor. Biz geçen yıl asgari ücret kadar olanı vergi dışında bıraktık. Bunu bu sene hissedebildiniz mi? Hissedemediniz verginin birinci matrahı gerektiği kadar yükselmediği için hissedilmedi. Bu sene ortalama bir fiyattan bahsedelim saatlik fiyatı 50 lira brüt 16 bin lira olan birinin fiyatı. Yılbaşında 13 bin 544 lira net alıyor. 12. Ayda 12 bin 100 liraya düşüyor 1400 lira kaybı oluyor. Netten bahsediyorum.

Üstelik 6. ayda taban fiyata düzenleme yapıldığı için bu kadar düşük. Taban fiyata düzenleme yapılmamış olsaydı bu 1450 lira 1800 lira net olacaktı. Brütü 2 bin 700 liradır. 14 milyon insan 1. ayda aldığı ile yılsonunda aldığı ortasında 1500 lira fark ediyor.

Vergi çalışanların üzerinde inanılmaz bir yük. Çalışan vergi ödüyor birde pazarda vergi ödüyor, taşıt vergisi ödüyor. Bunun kesinlikle düzenlenmesi gerekir. Bu vergi yükü sürdürülebilir değildir. Ergün liderin söylemek istediği budur. Bunu TÜRK İŞ idare şurası olarak gündeme getirdik. Meclis’teki tüm yetkililere kapsamlı bir mektup yazacağız.”

Twitter’da Takip Et.

Devamını okumak için tıklayın.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık