2023 Yeni yıl tatilinde nereye gidilir? Kış mevsiminde gezilecek yerler

2023-yeni-yil-tatilinde-nereye-gidilir-kis-mevsiminde-gezilecek-yerler-YDsCBDMO.jpg

Yeni yılın yaklaşmasıyla hem dinlenebileceğimiz hem de eğlenebileceğimiz seyahat rotaları oluşturmaya başladık. 2023’e sayılı günler kala siz de seyahat planınızı nihaileştirmek isterseniz bu yazı tam size göre! Pekala yeni yıl tatilinde nereye gidilir? Yeni yılda gezilecek yerler nerelerdir? Yeni yılda kesinlikle görülmesi gereken yerler nereler? İşte ayrıntılar…

2022’nin son günlerine adım adım yaklaşırken orijinal heyecanlara başlangıç yapmanın sevincini yaşıyoruz. Huzur, memnunluk ve sıhhat dilediğimiz yeni yılda sevdiklerimizle keyifli vakitler geçirebileceğimiz anlar oluşturabiliriz. Bilhassa yeni yıl tatilini kıymetlendirerek ağır iş temposu ve kentin keşmekeşliğinden uzaklaşmak herkese çok güzel gelecektir. Dilerseniz mavi ve yeşilin buluşma noktası olan eşsiz görünümlere kucak açabilir ya da güçlü kültürlerin kapılarını aralayabileceğiniz seyahat rotaları şekillendirebilirsiniz. Şayet yeni yıl tatilinde nereye gitmek istediğinize şimdi karar vermediyseniz tavsiyelerimize kulak vermeye hazır olun. Gelin yeni yıl tatilinde kesinlikle gidilmesi gereken yerlere birlikte göz atalım.

İçindekiler

YENİ YIL TATİLİNDE NEREYE GİDİLİR?

2023’e “Merhaba” dediğimiz şu günlerde Türkiye’deki kusursuz seyahat noktalarında hoş anılar biriktirebilirsiniz. Bu periyotta kesinlikle gitmeniz gereken yerler ise şu halde;

  • Uludağ
  • Kapadokya
  • Kars
  • Bolu
  • Erzurum

ULUDAĞ

Kış mevsiminin gelişiyle soğuk havalarda güzelden uyguna kendini hissettirmeye başladı. Yeni yıl tatilinde aileniz ve dostlarınızla Bursa’nın incisi Uludağ‘a gidebilirsiniz. Şayet kış sporlarına ilginiz varsa her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralayan kayak merkezlerinde yeni yıl heyecanını yaşayabilirsiniz. 

Uludağ

11 bin 338 hektarlık alan üzerine heyeti olan Uludağ Kayak Merkezi’nde snowboard ve kayak sonrası sıcacık çayınızı yudumlarken dingin bir tatil fırsatını yakalamak sizlere hayli düzgün hissettirecek.

Uludağ Kayak Merkezi

KAPADOKYA

Her mevsim başka bir hoşluğa bürünen Kapadokya, masalsı atmosferiyle kış aylarında da sıklıkla tercih edilen seyahat rotalarının başında yer alıyor. Bilhassa bu mevsimde bembeyaz görünüme kavuşan peri bacalarını yakından görmek için balon tipleriyle ufak bir seyahate çıkabilirsiniz.

Kapadokya

“Güzel Atlar Diyarı” olarak bilinen Kapadokya’ya gittiğinizde dilerseniz peribacalarının eteklerinde fotoğraf çekilebilir ya da Güvercinlik ve Paşabağ Rahipler Vadisi gibi uçsuz bucaksız vadileri keşfe çıkabilirsiniz.

Kapadokyadan kareler

Öte yandan; Kapadokya denildiğinde Göreme Açıkhava Müzesini görmeden dönmek olmaz! UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan açıkhava müzesinde tarihin çarpıcı izlerine rastlamak mümkün. Aziz Basil Şapeli, Elmalı Kilise, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Azize Katerina Şapeli, Azize Barbara Şapeli, Yılanlı Kilise, Tokalı Kilise, Karanlık Kilise ve Çarıklı Kilise buranın en değerli yapıları ortasında bulunuyor.

Göreme Açıkhava Müzesi

KARS

Eğer yeni yıl tatilinde sıra dışı bir seyahat rotası oluşturmak isterseniz; kış mevsiminin en hoş yansıması olan Kars‘a kesinlikle baht vermelisiniz. Bilhassa eşiniz ve dostlarınızla Doğu Ekspresi macerasına atılarak ülkemizin en hoş kentlerinden Kars’a hakikat uzanan unutulmaz bir seyahat yapabilirsiniz. 

Kars

Ankara’dan Kars’a gerçek 24 saati aşan bir seyahat ile kış görünümlerine yakından şahit olabilir ve Kars’a ulaştığınızda Çıldır Gölünün kartpostallara benzeyen görünüme kucak açabilirsiniz. 

Kars Çıldır Gölü

BOLU 

Özellikle sonbahar mevsiminde görsel bir şölene dönüşen Bolu, kış aylarında da adeta yağlıboya tablolarını anımsatıyor. Hem kültürel zenginliği hem de görünümleriyle kış tatillerinin vazgeçilmez noktalarından biri haline gelen Bolu’ya gitmeyi düşünürseniz; birinci olarak ünlü kayak merkezi Kartalkaya’da yeni yılın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. 

Bolu

Ardından Yedigöller ve Abant’ta eşsiz tabiat fotoğrafları çekebilir ve Bolu’nun lezzetli tatlarını deneyebilirsiniz. Sakinliğiyle dikkatleri üzerine çeken bu kent İstanbul’a yakın olması sebebiyle hafta sonu tatil rotalarında en sık tercih edilen yerlerin başında yer alıyor.

Bolu Abant

ERZURUM

Tarih boyunca birçok medeniyetin ayak izlerini taşıyan Erzurum, varlıklı kültürü ve doğal güzellikleriyle kış turizminin odak noktası. 25 kilometre genişliğinde bir alanı kaplayan Palandöken Dağları, yeni yıl tatilinde kayak yapmak isteyenler için eşsiz bir fırsat sunuyor. Dünyanın en uzun ve en dik pistlerinin yer aldığı Palandöken’de kayak dışında yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball üzere aktiviteleri de deneyebilirsiniz.

Erzurum

Öte yandan; Üç Kümbetler, Tortum Şelalesi, Narman Peri Bacaları ve Çift Minareli Medrese de Erzurum’un en değerli yerleri ortasında bulunuyor.

Erzurumdan kareler

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık