1-) Türkiye’de Lüks Emlak Rehberi: Yabancılar İçin

Türkiye'de Yabancılar İçin Lüks Emlak Rehberi

Türkiye’de Yabancılar İçin Lüks Emlak Rehberi

Bodrum Türkiye’de satılık lüks mülk için büyük bir talep gösterilen yerdir. Yabancılar, bodrumun alt ve orta uçlarında bile mülk satın alıyor. Ancak satılık herhangi bir mülke yatırım yapmadan önce, birkaç önemli gerçeği hatırlamak gerekir. Bu yazımızda sizlere yabancılar için lüks emlak rehberini sizlere sunacağız.

Yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimini seviyorsanız Türkiye’nin Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarına gidebilirsiniz.

Türkiye’de Yabancılar İçin Lüks Emlak Rehberi Photo by Ralph (Ravi) Kayden

Sıcak yazları, ılıman kışları ve nispeten yüksek yağışları seviyorsanız, Karadeniz Sahili sizin için iyi bir destinasyon olabilir.

Yazları sıcak, kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı olan bozkır iklimi için İç Anadolu‘ya gidebilirsiniz. Ya da uzun, karlı, soğuk kışları, yazları ılıman istiyorsanız, Doğu Anadolu‘da olmalısınız.

Evet, Türkiye’de bolca seçeneğiniz var. Başka!

Türkiye, bazı Akdeniz bölgelerinde sıcak bir tatilin tadını çıkarmak isteyenler için bir hazine avıdır. Bu sıcaklığın dışında damak zevkinizi tatmin edecek dünyaca ünlü Türk mutfağına sahip.

Son birkaç yıldır, Türkiye yabancı emlak yatırımında o kadar büyük bir büyüme kaydetti ki, kıyı bölgelerindeki arazi fiyatları neredeyse iki katına çıktı. Ve diğer alanlarda en az %25 büyüme yaşandı.

Ancak burada diğer Avrupa ülkelerine göre arsa fiyatları çok daha ucuz. Buna ek olarak, Türkiye hükümeti ulaşım ve altyapı geliştirmeye büyük meblağlar harcıyor. Ancak bu modernizasyon projesi, 10.000 yıllık uygarlık tarihi pahasına yürütülmüyor.

Buna ek olarak, Birleşik Krallık’ta veya diğer Avrupa ülkelerinde sahip olduğunuzla karşılaştırıldığında yaşam maliyetleri çok düşük.

Dünyanın dört bir yanından insanlar, güvenli ve kârlı bir gelecek yatırımı olarak satılık herhangi bir Türk mülkünü satın almak için can atıyorlar. Buna ek olarak diğer nedenler, daha uzun kiralama süreleri ve daha düşük bakım maliyetleri ile daha yüksek kira getirilerinden elde edilen daha yüksek getirilerdir.

Bodrum Türkiye’de satılık lüks mülk için gözde alanlardan birisi. İnsanlar, üst ve orta sekmen yerlerde, yer darlığı nedeniyle Bodrum’un alt ve orta uçlarında bile mülk satın alıyor.

Ancak satılık herhangi bir Türk mülküne yatırım yapmadan önce, birkaç önemli gerçeği hatırlamak gerekir. Ülkenizin size teorik olarak bir Türk vatandaşına mülk üzerinde serbest mülkiyet hakkı tanıdığını unutmayın. Aksi takdirde herhangi bir mülk satın almanıza izin verilmeyecektir.

Türkiye’de bir arazinin en yakın kasaba veya köyün imar planlarına göre belirli işlevlere hizmet etmesi için tahsis edildiği her zaman unutulmamalıdır. Oradaki bir yabancı, fiziki olarak en yakın kasaba veya köyün belirlenmiş merkezinin dışında bulunan gayrimenkullere sahip olamaz.

Dikkatli olun, satın almak istediğiniz arazi Devlet tarafından amacınıza tahsis edilmiştir. O arazi sizinkinden başka bir amaca tahsis edilmişse, gelişirken büyük sorunlarla karşılaşacaksınız.

Yatırım yapmadan önce uzman görüşü alın.


Başka Yazılarımızı Görmek İçin Genel Kategorisine Göz Atabilirsiniz.

Yazının İngilizce Hali İçin Lütfen Tıklayınız – Please Click for the English version

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık