Çocuk Gelişiminde Yanlış Bilinenler ve Yapılması Gerekenler

ben-white-qDY9ahp0Mto-unsplash

Çocuk gelişiminde yanlış bilinenler ve yapılması gerekenler nelerdir? Günümüzde birçok anne, çocuklarını büyütürken geçmişten bu zamana gelen yanlış bilgileri kullanıyorlar ve bu da çocuklara sağlık açısından zarar veriyor.

Çocuk Gelişiminde Yanlış Bilinenler Photo by Ben White

Gelin beraber çocuk gelişiminde yanlış bilinenlere bir göz atalım.

Annelerin en çok yaptığı yanlışlardan biri; üşütmesin diye çocuğa kalın ve kat kat kazaklar giydirilmesidir, ama bu çok yanlıştır çünkü çocuk kat kat giydirilince terleyip hasta olur. Annelerin çok yaptığı yanlışlardan biri de dondurmanın çocuğu hasta ettiği düşüncesidir, oysa bu düşünce dondurma sağlıklı yapılmış ve son tüketim tarihi geçmemişse geçerliliğini yitirir.

Diğer bir yanlış ise; şişman çocukların sağlıklı olduğu düşüncesidir, bu yanlış bilgiden dolayı küçük yaştaki çocukların obez olma ihtimali daha yüksektir. Başka bir yanlış ise banyo yaptırmanın çocuğu hasta edeceğidir, fakat banyo yaptırmak daha çocuğu temizleyip mikroplardan arındıracağı için faydalıdır. Bir diğer bilinen yanlış ise ‘’çocuk midesini üşüttü diye kusuyor’’ der annelerimiz ancak bu da bilinmeyen yanlışlardan biridir, burada mide ve bağırsaktan ileri gelen hastalıklar üşütme ve soğukta kalma sonucu oluşmaz, bunun asıl nedeni; mide ve bağırsaktaki virüs ve bakterilerdir.

Ayrıca hala günümüzde de ‘’şu vitamin şurubunu al, bak iştahın açılacak, büyüyeceksin’’ denir. Ancak bu şuruplar ne kadar yararlıdır ne kadar zararlıdır bilemem ama bildiğim tek şey bunlar alınıyorsa bile, bir hekim önerisi ve hekim kontrolünde alınmalıdır, ayrıca bilinen bir diğer gerçek ise gerçekten bazı çocuklarda vitamin eksikliği vardır.

Onlar için gerçekten ihtiyaçtır. ‘’Bebeğinizi kucağınıza sakın ha almayın! Bırakın serbest dursun.’’ sözü de çok duyduğumuz klişe sözlerdendir, ancak tabi ki bu da yanlıştır, çünkü bebek ile anne arasındaki güven duygusu annenin bebeğini kucağına alması ile başlar. Örneğin; düşünsenize küçük bir çocuğu aldınız ve havaya attınız, havaya atmanızla birlikte çocuk yere doğru inerken kahkaha atmakta, sevinmekte, en mutlu olduğu anlardan birini yaşamaktadır, çünkü kendisini havaya atan kişiye güven duymaktadır, onun kendisini tutacağını tekrar aynı heyecanı yaşayacağını bilir.

Sonuç olarak çocuk sahiplerine okumayı, araştırmayı, çocuklar hakkında yazılan kitapları vs. öneririm ki henüz daha aileye muhtaç bir çocuklarının olduğunu unutmasınlar.


Sağlık İle İlgili Diğer Bilgileri Sağlık Kategorisinden İnceleyebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık