Gizli sekme kullanırken parmak izi onayı ile giriş nasıl yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Uygulama

Gizli sekme kullanırken parmak izi onayı ile giriş nasıl yapılır?

0

Dijital dönüşümün lokomotifi internete erişmek için en kıymetli araçlardan tarayıcılarda gizlilik konusunda telaş duyan kullanıcılara yönelik saklı mod özelliği mevcut. Bu modu kullanarak tarayıcıları kullandığınız taktirde birebir aygıtı kullanan öteki bireyler geçmişinizi göremiyorlar. Tıpkı vakitte göz atma bilgileri yahut formlara girilen bilgileri de kaydetmiyor. Google‘ın Android sürümü için kısa müddet evvel kullanıma sunduğu yeni bir özellik, kapalı sekme kullanan kullanıcıların güvenliğini daha da artırıyor.

Google Chrome Android için parmak izi doğrulaması müjdesi

Google, Chrome Android uygulamasında zımnî moda erişmek için parmak izini mecburî kılma özelliğini kullanıma açtığını duyurdu. Birinci olarak 2021’in başlarında iOS sürümü için kullanıma sunulan bu özellik, internet tarayıcısını açtıktan sonra bâtın sekmelere erişebilmek için parmak izi gerektiriyor ve kapalılığından kaygı duyan kullanıcıların güvenliğini bir üst düzeye çıkarıyor.

Bu özelliği etkin etmek için öncelikle Chrome Ayarları > Saklılık ve güvenlik > Chrome’dan çıktığınızda Saklı Sekmeleri Kilitle seçeneğinin açılması gerekiyor. Bu adımları izledikten sonra tarayıcıdan çıktığınız an saklı sekmeleriniz kilitleniyor ve yine giriş yapmak istediğinizde ise sizden parmak izi doğrulaması isteniyor.

Google’ın parmak izi okuma özelliği mevcut olmayan Android telefonları da düşündüğünü belirtelim. Çünkü bu noktada kapalı modu PIN ile de kitleme imkanınız var. Geçtiğimiz yıldan itibaren geliştirme basamağında bulunan yeni özellik, an itibariyle sonlu sayıda kullanıcının beğenisine sunuldu. Önümüzdeki devirlerden itibaren genel kullanıma açılacak.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir