2-) Bel Fıtığı ve Genel Sırt Ağrsı

Bel Fıtığı

İçindekiler

1Bel Fıtığı ve Genel Sırt Ağrısı

Bel fıtığı, sırt ağrısına neden olan bir problemdir, ancak sırt ağrısının neden başladığına dair birçok varyanttan biridir. Doktorlar bel fıtığı teşhisine karar verdiğinde, genellikle hastaya egzersiz şeması verirler. Hastanın talimatlara uyması önemlidir, aksi takdirde ağrı daha da kötüleşebilir. Bel fıtığı gibi sırt ağrısı teşhisi konulursa, doktorunuz size sistematik talimatlar verecektir.

Bel Fıtığı ve Genel Sırt Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Tedavi Yöntemleri

Doktorlar genellikle masaj terapileri önermektedir, terapiler sıklıkla sırta yüzeysel hareketler içermektedir. Masalı sırt minderlerini ucuza ve sauna ayak küvetlerini satın alabilirsiniz. Doktorlar ayrıca tüm vücudun hizalanmasının yanı sıra ortopedik yatak kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ağrıyı hafifletmek için harika çalışan germe egzersizlerini öğrenebilirsiniz. Fıtıklar dramatik ağrıya neden oluyorsa, doktorlar birkaç saatte bir güçlendirme egzersizleri uygulamanızı önerebilir. Tedaviye ofiste devam etmek istiyorsanız, doktorlar önceki kayıtlarınızı takip edecek sizden laboratuvar testleri isteyecektir. Transkutanöz elektrik sinir stimulasyonu (TENS), çeşitli elektrotlar kullanılarak sinir sistemine belirli şiddet ve frekansta elektrik akımının uygulandığı bir fizik tedavi modalitesidir. Bu yöntemin başlıca ağrı kesici ve kan akımını düzenleme etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle doktorlar TENS tedavisini sizler için önerecektir.

Sırt Ağrısı Photo by Benjamin Wedemeyer

Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısı olan hastaların ağrılarının hafiflemesi amacıyla genellikle diyetler, ortopedik tedaviler, ilaçların yanı sıra birçok hasta için magnezyum ve/veya alüminyum bazlı Alüminyum hidroksit içeren jeller önerilir.

Bel Fıtığı Tedavisinde Doktorlar Neler Önerebilir?

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı ve disk kayması teşhisi konulduktan sonra, tıbbi uygulama ve hemşirelik müdahaleleri de dahil olmak üzere tedaviye devam etmeniz gerekecektir. Stratejiler, hastadan hastaya değişmekle beraber doktorun talimatlarıyla belirlenir.

Chymopapain Nedir? Nasıl Uygulanır?

Chymopapain Tedavisi

Doktorlar, chymopapain tedavisi ile birlikte kemonükleolizi de kullanacaklardır. Kemonükleoliz, belirli bir intervertebral diskin iç kısmına enjekte edilen enzimler kullanılarak “disk hamurunu” parçalama işlemidir. Amaç, bel fıtığına komşu “sinir kökleri” üzerindeki baskıyı sıvılaştırmak ve azaltmaktır. Kimopapain, meyve sularında bulunan papayadan elde edilen enzimlerdir. Amaç proteinleri parçalamaktır. Tedavi, yatak istirahati, sıcak yastıklar, germe egzersizleri, nem ve sıcak kompresörler gibi ortak yönetim şemaları ile birlikte çalışır.

Çeşitli diğer tedaviler ve yönetim şemaları oluşturulur, aksi takdirde potansiyel komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Komplikasyonlar arasında idrar retansiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, kas dejenerasyonu veya atrofisi, kronik sırt ağrısı, tromboflebit, ilerleyici felç vb.

Tromboflebit Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tromboflebit Tedavisi

Tromboflebit, kan pıhtılarını oluşturan damarların iltihabıdır. Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, doktorlar müdahale etmek için cerrahi prosedürleri göz önünde bulundurabilir. Müdahaleler mikrodiskektomi, spinal füzyon, perkütan lateral diskektomi, laminektomi vb. içerebilir.

Bel Kayması Nasıl Oluşur – Laminektomi

Bel Kayması Tedavisi – Laminektomi Tedavisi

Laminektomi, vertebral arka arkın cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Hastaya I.V. yoluyla sıvılar verilir. Yanı sıra sırt ameliyatından öncesinde ve sonrasında yapılan ROM egzersizleri gibi ilgili tedaviler içerir. İzometrik egzersizler genellikle bel ağrısı olduğunda istenir. Omurga füzyonları, ilium ve çevresinin veya iliak kretinin “kemik yongaları” ile birlikte “spinöz” ilerlemelerin stabilizasyonları olarak tanımlanır. Metalik implantların Harrington çubukları da potansiyeldir ve spinal füzyonları tanımlar.

Kemik Kırılması

Kemik Kırılması Tedavisi

Disk Kaymasının yanı sıra travma, yaşlanma, osteoporoz, steroid tedavisi, multipl miyelom, osteomiyelit, kemik tümörleri, Cushing sendromu, hareketsizlik, yetersiz beslenme vb. nedenlerle oluşabilecek kırıklarda sırt ağrısı oluşabilir. Kırıklar, kompresyon, avulsiyon, basit vb. dahil olmak üzere birçok şekilde tanımlanır.

Kesin olan bir şey var ki, sırt ağrısı söz konusu olduğunda, daha fazla komplikasyonu önlemek için önlemler alınmalıdır, çünkü sırt ağrısı karşılaşılabilecek en kötü ağrılardan biridir.

Yukarıda bahsedilen bütün yöntemler tamamen araştırmalar neticesinde makale haline getirilmiştir. Uzman kişiler tarafından yazılmamıştır. Lütfen tedavi yöntemlerinin uygulanmasına karar vermesi için uzman alan doktorlarına başvurun. doktorların verdiği tedavi ne ise ona uygun hareket edin. Yukarıdaki makale tamamen bilgi amacıyla yazılmış olup hiçbir şekilde öneri niteliğinde değilir.


Sağlık İle İlgili Diğer Bilgileri Sağlık Kategorisinden İnceleyebilirsiniz.

Önerilen Yazı
1-) Sırt Ağrısı Sebepleri ve Tedavileri

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık