Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Bozukluğu Nedir?

Dikkat Eksikliği Bozukluğu

Yetişkinlerde dikkat eksikliği bozukluğu veya yetişkin ADHD sahip olan kişi için gerçekten sinir bozucu bir durum olabilir. Dikkat eksikliği bozukluklarına yönelik ilk araştırmaların ve odakların neredeyse tamamı çocuklara ve ergenlere bağlanmıştı, ancak yetişkinlerin de bu duruma gençler kadar sahip olması muhtemeldir. Bu bozukluk normalde çocukluk döneminde kendini belli eder ve okuldaki zorluklar bu durumun en yaygın özelliklerinden biridir ve bu da hastalığa sahip çocuklara neden bu kadar çok odaklanıldığını açıklamaya yardımcı olur. Ancak dikkat eksikliği bozukluğu olan çocuklar, dikkat eksikliği bozukluğu olan yetişkinlere dönüşürler.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Bozukluğu Photo by Arzu Cengiz

İçindekiler

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Bozukluğu Yaşadığımı Nasıl Anlayabilirim?

Bir yetişkinseniz ve işinize odaklanmakta güçlük çekiyorsanız, günlük konuşmalarda insanları dinlemekte güçlük çekiyorsanız, kendinizi insanların sözünü keserken buluyorsanız, sık sık bir şeyler kaybediyorsanız, dikkatiniz görevlerden kolayca uzaklaşıyorsa, kolayca sinirleniyorsanız veya kendinizi sık sık aşırı uyarılmış hissediyorsanız, yetişkin dikkat eksikliği bozukluğunuz olabilir.

Yetişkin Dikkat Eksikliği Bozukluğunun Altında Başka Ne Sebepler Yatar?

Dikkat eksikliği bozukluğunun tedavisi, bu sorunu yaşayan çocuklar için kullanılan tedavileri yansıtır.. Yetişkin bir dikkat eksikliği durumunuz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, atmanız gereken ilk adım bir doktora görünmektir. Anksiyete, obsesif-kompülsif bozukluk, depresyon veya bipolar bozukluk gibi yetişkin dikkat eksikliği durumunu taklit edebilen başka bozukluklar da vardır ve tedavileri denemeden önce bunların ekarte edilmesi önemlidir.

Yetişkin Dikkat Eksikliği Bozukluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu sağlık uzmanı, belirtilerinizden bazılarını hafifletmek için atabileceğiniz bir dizi ilaca dayalı olmayan adım olduğu konusunda hemfikirdir. Düzenli olarak kuvvetli egzersiz yapmanın ADHD’li birçok kişiye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca yağsız protein içeriği yüksek bir diyet önerilir. Listeler tutmak, notlar yazmak, büyük görevleri daha küçük parçalara bölmek ve rahatsızlığınıza karşı koymak için diğer benzer adımları atmak da kesinlikle yardımcı olacaktır. İlaç da başka bir seçenektir. Doktorunuzla konuşun ve sizin için en iyi yöntemin hangisi olduğuna birlikte karar verin.


Sağlık İle İlgili Diğer Bilgileri Sağlık Kategorisinden İnceleyebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık