Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur?

Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur?

Farklı beşerler farklı biçimlerde duygusal bağlar kurarlar. Lakin bir bağın sağlıklı olması için temel bileşenler her vakit birebirdir. Her şeyden önce ilişkinin sağlıklı olması temeldir açık, dürüst ve inançlı bir temas, işlevsel bir münasebetin temel bir modülüdür. Sağlıklı bağ kurmanın birinci adımı, ikinizin de birbirinizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini anladığınızdan emin olmaktır.

Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur? – Photo by Crew on Unsplash

Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur?

Bir bağın sağlıklı olması için gerekenler ;

-Partnerinize olduğu üzere hürmet duymak, kendinize hürmet duymak kadar değerlidir. Hürmet, ilgide inancın ve birlikte vakit geçirme isteğinin arttığı bir ortam yaratır.

-Sizi rahatsız eden bir şey varsa, geri çekilip vakitle kin güden bir hoşnutsuzluk beslemek yerine, bunun hakkında konuşmak daha uygundur.

-Anlaşmazlıklar sağlıklı ilişkilerin doğal bir kısmıdır lakin bir bahiste hemfikir değilseniz uzlaşmanın bir yolunu bulmak kıymetlidir. Çatışmaları adil ve rasyonel bir halde çözmeye çalışın. Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur? sorusuna bir diğer yanıtı da bu şekilde bulmuş olacaksınız.

-Birbirinizi destekleyin, birbirinize garanti ve yürek vermek sizi işlevsel bir çift yapar. Ayrıyeten, yardım ve desteğine ihtiyacınız olduğunda partnerinize bildirin. Kimsenin zihninizi okuma ve ihtiyaçlarınızı tez etme yeteneği yoktur. Sevmenin, partnerinizin muhtaçlıklarını sezmeyi ve tatmin etmeyi bilmek manasına geldiğini düşünmek yaygın bir yanılgıdır.

-Bireysel mahremiyete karşılıklı olarak hürmet gösterin. Yalnızca bir bağ içinde olmanız, her şeyi paylaşmanız ve sürekli birlikte olmanız gerektiği manasına gelmez. Sağlıklı münasebetler ferdî alan gerektirir.

-Sağlıklı sonlar oluşturun, irtibatta sizi neyin rahat ettirdiğini ve neyi istemediğinizi tanımlayın. Sonlar, kurallar koymak, partnerinizin arkadaşlarıyla dışarı çıkmasını veyahut zevk aldığı aktivite ve hobilere katılmasını engellemek manasına gelmez.

-Birbirinizin ferdî zevklerine ve ihtiyaçlarına hürmet gösterin.

– Partnerinizden kopuk hissediyorsanız veyahut günlük rutin alakayı biraz sıkıcı hale getirdiyse, desteğe ihtiyacınız olabilir. Öyleyse, paylaşacak yeni ve eğlenceli, hatta kolay bir aktivite bulun. Tekliflerde bulunun ve partnerinizin size yaptıklarına açık olun.

Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur? sorusunun cevabını yukarıdaki makale ile bulmuş olacaksınız.

Devamı için lütfen tıklayınız.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık