Yerli malı haftasında okul var mı, ders işlenir mi? Yoklama yapılır mı?
  1. Anasayfa
  2. Eğitim

Yerli malı haftasında okul var mı, ders işlenir mi? Yoklama yapılır mı?

0

Ülkemizde önemli günler ve haftalardan biri olan yerli malı haftası her sene olduğu gibi bu yıl da 11 Aralık ve 17 Aralık tarihleri arasında kutlanacak. Yerli malı haftası ile çocuklara bilinçli tüketici olmanın ve yerli ürünleri kullanmanın önemi anlatılıyor. Şenlik havasında geçen yerli malı haftasında veliler ise okullarda ders işlenip işlenmeyeceği sorusuna yanıt arıyor. Peki yerli malı haftasında okul var mı, ders işlenir mi? Yerli malı haftasında yoklama yapılır mı, devamsızlık var mı?

Yerli malı haftasında okul var mı, ders işlenir mi
Yerli malı haftasında okul var mı, ders işlenir mi?

2023-2024 eğitim öğretim yılı 11 Eylül’de başladı. Okullarda eğitimler devam ederken bir yandan da özel günler ve haftalar için kutlama planları oluşturulmaya başlandı. Öğrencilerin, özellikle de ilkokul sınıflarının heyecanla beklediği yerli malı haftası için de planlar yapıldı. Yerli malı haftası ile çocuklara yerli ürünlerin tüketilmesinin önemi anlatılacak ve bilinçli tüketicisi nasıl olunur sorusuna yanıt verilecek. Yerli malı haftasına sayılı günler kaldı. Veliler ve öğrenciler ise Yerli malı haftasında okul var mı, ders işlenir mi? Yerli malı haftasında yoklama yapılır mı, yok yazılır mı? sorularına yanıt arıyor.

İçindekiler

Yerli malı haftasında okul var mı, ders işlenir mi?

Yerli malı haftasında okullarda eğitimler aksamadan devam edecek. Eğitim öğretim faaliyetleri planlandığı şekilde devam ederken yerli malı haftası etkinlikleri de düzenlenecek. Yerli malı haftası da aslında derstir ve çocuklara yerli ürünlerin tüketimi konusunda dersler verilir.

Yerli malı haftasında yoklama alınır mı?

Çocukların büyük bir heyecanla beklediği yerli malı haftasında yoklama yapılır. Okula gelmeyen öğrenciler ise yok yazılır. Eğitim ve öğretim faaliyetleri devam eder.

2023 yerli malı haftası ne zaman?

Her sene olduğu gibi 2022 yılında da yerli malı haftası 11-17 Aralık tarihlerinde kutlanacak.

Yerli malı haftasında ne yapılır?

Önemli hafta ve günlerden olan yerli malı haftasında Türkiye’de üretilen ürünlerin tüketimi ve kullanılması öğrencilere aşılanır. Yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. Tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ”yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır. Okullarda tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

Yerli malı haftası nedir?

Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), 11-17 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır.

I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi. .

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir