Yabancıların Türkiye’de Mülk Sahibi Olması İçin Gerekenler

Yabancıların Türkiyede Mülk Sahibi Olması İçin Gerekenler

Türkiye’de mülk satın almak, mülk sahibi olmak oldukça kolaydır ve bir ön sözleşmenin imzalanmasından tamamlanmasına kadar tüm süreç birkaç gün içinde tamamlanabilir. Ancak ne yazık ki, tüm yabancı uyruklular Askeri Makamlardan izin almak zorundadır, bu süreç en iyi ihtimalle 12 haftaya kadar sürer. Ancak şu anda, ülkenin emlak mevzuatı 2005 yılında yeniden hazırlanırken yabancıların satın almalarının dondurulması sayesinde büyük bir başvuru birikimi var. Yeni yasanın Ocak 2006’dan bu yana yürürlükte olmasına rağmen, bu yasanın çoğunu alması bekleniyor.

Mülk sahibi Olma. Yabancıların Türkiye’de Mülk Sahibi Olması İçin Gerekenler. Photo by Tierra Mallorca

Mülkiyet yasasında yapılan son değişiklikler çoğu İngiliz alıcıyı etkilemeyecek. Ana değişiklikler, Türk vatandaşı olmayan bir kişinin satın alabileceği arazi miktarını 2,5 hektar ile sınırlamak ve alımları resmi bir şehir planı olan alanlar ile sınırlamaktı. Yabancıların ayrıca askeri, ekonomik ve kültürel öneme sahip belirli alanlarda mülk satın almasına izin verilmeyecek. Bu alanlar şu anda tanımlanıyor, ancak çoğu İngiliz’in satın aldığı popüler sahil beldelerini içermesi beklenmiyor.

Mülk Sahibi Olmaya Kara Verdiğinizde

Bir mülk satın almaya karar verdiğinizde, genellikle, sizinle satıcı arasındaki bir sözleşmeye kaydedilmesi gereken bir depozito ödemeniz gerekecektir. Sözleşme olmadan asla nakit vermeyin ve herhangi bir şeyi imzalamadan önce belgeyi mülkiyet hukuku konusunda deneyimli bir Türk avukata kontrol ettirin. Avukatınızın ayrıca Tapu Dairesi’nde ve başka yerlerde çeşitli kontroller ve aramalar yapması gerekecektir. Bunlar tamamlandıktan ve askeri makamlardan resmi izin aldıktan sonra, parayı ödemeye ve tapuları adınıza aktarmaya hazırsınız, bu genellikle yerel Tapu dairesinde gerçekleştirilen basit bir prosedürdür. Vekaletname verilmesi, avukatınızın veya başka bir güvenilir kişinin bu formaliteleri sizin adınıza tamamlamasına izin verebilir.

Yabancıların Türkiye’de Mülk Sahibi Olması İçin Gerekenler Photo by Robert Linder

İşlemle ilgili tüm maliyetleri ve ücretleri içerecek şekilde bütçeleme yaparken unutmayın. Bunlara %1,5 damga vergisi, yaklaşık 160 £ tapu harçları, emlakçının %3 komisyonu ve yasal ücretler dahildir. Euro veya ABD Doları cinsinden satın alıyorsanız, daha iyi bir döviz kuru elde etmek ve komisyon ve ücretlerden tasarruf etmek için bankanız yerine tanınmış bir döviz komisyoncusu kullanmayı unutmayın.


Başka Yazılarımızı Görmek İçin Genel Kategorisine Göz Atabilirsiniz.

Yazının İngilizce Hali İçin Lütfen Tıklayınız – Please Click for the English version

ÖNERİ

Minimum Gider İle Maksimum Satış. Nedir Bu Clickbank?

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık