Windows ekran kaydedici nedir? Nasıl kullanılır? (En Basit Haliyle)

Windows-ekran-kaydedici-nedir-Nasil-kullanilir-En-Basit-Haliyle

Windows ekran kaydedici nedir? Windows ekran kaydedici nasıl kullanılır? Bu soruların cevaplarını en basit haliyle sizlere açıklayacağız. Günümüzde pek çok kişi online işlerini halletmek, ders çalışmak ve oyun oynamak için bilgisayar kullanıyor. Bilgisayar kullanırken de kimi gerekli durumlarda ekran imajı ve ekran görüntü kaydı alma süreci yapılıyor. Farklı işletim sistemlerine sahip olan bilgisayarlarda birbirinden farklı sistemler kullanılarak ekran kaydı alma süreci gerçekleştirmek mümkün.

Bilgisayar ekranınızda oynattığınız görüntünün ya da oynadığınız Windows ekran kaydedici ile oyunun ekran kaydını alarak başka mecralarda paylaşım yapmak ya da işleriniz için kullanmak için bilgisayarda yer alan farklı süreçlerden faydalanabilirsiniz. Farklı tuş kombinasyonları ve araç çubuğunda yer alan simgeleri kullanarak ekran kaydı alma süreci yapmak mümkündür. Bunun dışında üçüncü taraf uygulamaları bilgisayarınıza indirerek de ekran kaydı alma süreci yapılabilir. Bu yazımızda da Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda nasıl ekran kaydı alınacağını anlatıyoruz.

Önerilen Yazı
Windows 10 Harddisk Bölme Basit ve Resimli Anlatım

İçindekiler

Windows Ekran Kaydedici Nasıl Kullanılır?

Windows işletim sistemi, pek çok kullanıcı ortasında hayli tanınan olan bir sistemdir. Pek çok farklı bilgisayar üreticisi de kullanıcılarına sunduğu bilgisayarlarında bu işletim sistemine ilişkin olan modelleri şimdiki bir halde kullanıyor. Siz de Windows işletim sistemine sahip olan bir bilgisayar kullanıcısı iseniz ve Windows ekran kaydedici ile kaydetme süreci yapmak istiyorsanız yapmanız gereken kimi süreçler bulunuyor.

Farklı formüller kullanarak yapabileceğiniz Windows ekran kaydetme süreci yaparken izlemeniz gereken süreç basamakları ise şu haldedir;

  • Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda ekran kaydı almak için birinci olarak Windows+G tuş kombinasyonuna basmanız gerekir. Kombinasyonu kullanarak Windows ekran kaydedici aktif hale gelir.
  • Ardından ekran kaydını almanız için onay vermeniz gereken bir ekran karşınıza çıkıyor. Ne kadar mühlet ile ekran kaydı almak istediğinize de burada karar verebilirsiniz.
  • Bu süreçlerden sonra Windows ekran kaydedicide kaydetme süreci başlamış olur.
  • Ekran üzerinde yer alan çubuk sayesinde ekran kaydınızı denetim edebilir ve yönetebilirsiniz.
  • Bu çubuk üzerinde yer alan tuşları kullanarak ekran kaydını durdurabilirsiniz.
  • Ekran kaydınız masaüstünde belge olarak kaydedilir.
  • Bu süreçleri uyguladıktan sonra süratli ve kolay bir biçimde ekran kaydı almış olursunuz.
Photo by Sebastian Bednarek

Windows Ekran Kaydedici Programları

Pek çok kullanıcı, işleri ve oyunları için kullandığı bilgisayarlarında ekran kaydetme süreci yapmak istiyor. Bu ekran kaydetme süreci bilgisayarın kendi işletim sistemi üzerinde yer alan formüller ile halledilebileceği üzere, çeşitli üçüncü taraf uygulamaları kullanılarak da yapılabiliyor. Bu tıp uygulamaları kullanmak, ana işletim sistemine oranla çok daha yüksek kaliteye sahip ekran kaydetme süreci yapmanızı sağlayabilir. Bu uygulamaları çeşitli uygulama satın alma sitelerinden bulabilir ve satın alabilirsiniz. Üçüncü kuşak uygulamaların kendi ana ekranlarında büsbütün ekran kaydetme süreci yapmanız hedefi ile tasarımı yapılmış olan bir menü bulunur. Bunları kullanarak ekranın dilediğiniz kısmını dilediğiniz mühlet boyunca kaydedebilirsiniz.

Windows Ekran Kaydı Düzenleme

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda yer alan görüntü düzenleme uygulamaları dışında çeşitli üçüncü jenerasyon ekran kaydı alma ve düzenleme uygulamalarını kullanarak çok daha kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip kayıtlar yapmanız mümkün oluyor. Ayrıyeten bu uygulamaların sahip olduğu farklı düzenleme paketlerini kullanarak ekran kaydınızı istediğiniz üzere düzenleyebilirsiniz.

Farklı edit programları aracılığı ile akran kaydı aldığınız manzara üzerinde çalışabilir ve gereksiniminiz olan sonuca kolay bir formda ulaşabilirsiniz. Farklı araçlar sayesinde bu uygulamalarda görüntü kırpma ve efekt ekleme üzere süreçler yapabilirsiniz. Bu uygulamalara internet üzerinde yer alan uygulama satış siteleri aracılığı ile erişim sağlamak mümkün oluyor.

Üçüncü kuşak olan bu uygulamaları Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınıza yükledikten sonra gereksiniminize nazaran uygulama üzerinden paket yükseltme süreci yapabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık