1-) Türkiye’de Tatil: Gaziantep
  1. Anasayfa
  2. Güncel

1-) Türkiye’de Tatil: Gaziantep

0

İçindekiler

Türkiye’de Maceralı Bir Tatil: Gaziantep Türkiye’de Tatil

Türkiye’de Tatil denince veya Türkiye’ye tatilden söz edilse birçok kişi kaşlarını kaldırır. Ancak macera tatiline girenler için Türkiye’ye, özellikle de Gaziantep’e yapılacak bir gezi, eğlence dolu bir MACERA olarak anılır! Bunun nedeni, Gaziantep ilinin, çoğu turistin adım atmadığı ülkenin güneydoğu kesiminde bulunmasıdır.

Türkiye'de Maceralı Bir Tatil: Gaziantep - Türkiye'de Tatil
Gaziantep Zincirli Bedesten Photo by Berke Can

Türkiye’de maceralı bir tatile çıkmayı planlıyorsanız Gaziantep ideal bir yer çünkü alıştığınız şeyleri bulabileceğiniz ticari bir şehir olmasıyla övünüyor. Ancak ticarileşmesine rağmen, son 4.000 yıldır var olan zengin kültürünü hala hissedebilirsiniz. Aslen ‘Ayıntap’ olarak bilinen Gaziantep, Roma, Osmanlı Hitit, Pers, Babil ve Bizans dönemlerinde ve imparatorluklarında çok önemli bir yerleşim yeriydi.

Güneydoğu Anadolu, Asya, Avrupa ve Akdeniz’in kavşağında yer alan Gaziantep, sınırlarına yakın birçok medeniyetin örülmüş etkilerini taşıdığı için gerçekten de ziyaret edilmesi gereken çok ilginç bir yer.

Gaziantep ile ilgili asıl ilginç olan, geleneksel taştan yapılmış ve kendine özgü mimari özelliklere sahip evlerin bu zamana kadar varlığını sürdürdüğü eski şehir merkezidir. Burası aynı zamanda 6. yüzyıldan kalma büyük Gaziantep Kalesi’nin yanı sıra minik saraylar, camiler, gözetleme kuleleri, hamam ve Mehmet Gazali Türbesi ile çevrili Ravanda Kalesi’ni bulabileceğiniz yerdir.

Arkeoloji ile ilgilenenler için, ilin Hitit ve Neolitik imparatorluklarının eşsiz ve nadir bir koleksiyonunu bulabileceğiniz Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmek güzel. Türkiye’nin en iyileri olarak kabul edilen Roma kalıntıları da Gaziantep’te bulunuyor. Daha heyecanlı maceralar için tarihi bir yekpare heykel görebileceğiniz Nemrut Dağı’na günübirlik geziler düzenleyebilirsiniz.

Ne düşünülmeli?

Gaziantep ili hakkında basit bir araştırma yaparsanız, daha ilginç etkinlikler ve gezilecek yerler keşfedeceksiniz. Ancak, bir macera tatili için yer olarak bir yer seçmeye karar vermeden önce, önce kendinizi değerlendirin. Alışık olduğunuzdan tamamen farklı bir kültüre tanık olmaya hazır mısınız? Bunu dikkate almak çok önemlidir çünkü eğer “kültür şokuna” yatkınsanız tatilden zevk almazsınız. Kendinizi diğer kültürlere hazırlamak için önce mutlaka bir araştırma yapın ve mekan hakkında genel bir bilgi sahibi olun.

Bu araştırma, bir turistin oraya ulaşım araçları, konaklama ve konaklama sunan yerler, kağıt gereksinimleri, orada yaşayan insanların yaşam tarzı, size sunulan yiyecekler ve seçenekleriniz gibi yer hakkında bilmesi gereken temel bilgileri içermelidir. hem de giymen gereken kıyafetler. (Unutmayın, Türkiye Müslüman bir ülkedir, bu nedenle insanlar özellikle kadınlara yönelik kıyafet kuralları konusunda daha katıdır.)

Bütçeniz ne kadar?

Bu, macera gezinizi tamamlamadan önce de çözülmelidir. Gaziantep’e gitmek ve kalmak için ne kadar harcama yapacağınızı öğrenmek için burayı ziyaret eden ve organize eden seyahat acentelerinden bilgi alın. Maliyet bütçenize iyi uyuyorsa, seyahat acentesinin sizin için her şeyi ayarlamasını sağlamak daha iyidir.

Ancak maliyeti çok yüksekse ve yine de zorlamak istiyorsanız, İnternet’te Gaziantep hakkında bilgi veren siteleri ziyaret ederek araştırmanıza başlayın. Zamanınızın bir kısmına mal olsa da, size daha az miktarda paraya mal olur.


Başka Yazılarımızı Görmek İçin Genel Kategorisine Göz Atabilirsiniz.

Yazının İngilizce Hali İçin Lütfen Tıklayınız – Please Click for the English version

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir