Kendinizi Geliştirmek İçin Başlangıç Klavuzu
  1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim

Kendinizi Geliştirmek İçin Başlangıç Klavuzu

0

Her ortamda gözle görünür biri olmak için kendinizi geliştirmek, yaptığınız işlerde mutlak başarıyı sağlamak için kendinizi geliştirmek, sağladığınız başarıların bir şekilde sürekliliğini sağlamak için kendinizi geliştirmek şarttır.

Peki zorlu bir ortamda nasıl sakin, rahat ve özgüvenli kalabilirsiniz? İşte kişisel gelişim için bir başlangıç ​​kılavuzu olarak değerlendirebileceğiniz bazı ipuçları.

Kendinizi bir Dart Tahtası olarak hayal edin. Etrafınızdaki her şey ve herkes bir noktada Dart İğneleri olabilir. Bu dart iğneleri benlik saygınızı yok edecek ve sizi hatırlamayacağınız şekillerde aşağı çekecektir. Sizi mahvetmelerine veya en iyinizi elde etmelerine izin vermeyin. Peki hangi dart iğnelerinden kaçınmalısınız?

Kendinizi Geliştirmek
Kişisel Gelişim Dart Tahtası Kendinizi Geliştirmek Photo by Anastase Maragos

İçindekiler

Dart İğnesi #1 : Olumsuz Çalışma Ortamında Kendini Geliştirmek

Herkesin sadece ilerlemek için savaştığı “dog eat dog” (Kurtlar sofrası) teorisine dikkat edin. Burası, takdir etmeyen insanların genellikle başarılı olduğu yerdir. Öğle ve akşam yemeklerini kaçırıp geç saatlere kadar ayakta kalsanız bile kimse katkılarınızı takdir etmeyecektir. Çoğu zaman, ilgili kişilerden yardım almadan çok fazla çalışmaya başlarsınız. Bundan uzak dur, özgüvenini mahveder. Rekabet her yerde tehlikelidir. Rekabet edebilecek kadar sağlıklı olun, ancak sağlıklı bir rekabet içinde olun.

Dart İğnesi#2: Diğer İnsanların Davranışlarına Rağmen Kendinizi Geliştirmek

Buldozerler, kahverengi burunlular, dedikoducular, sızlananlar, arkadan bıçaklayanlar, keskin nişancılar, yaralı yürüyen insanlar, kontrolörler, dırdırcılar, şikayet edenler, patlatıcılar, patronlar, tembeller… tüm bu tür insanlar, benlik saygınız için olduğu kadar, kişisel gelişim planınız için de kötü titreşimler oluşturacaktır.

Dart İğnesi#3: Değişen Ortamlarda Kendinizi Geliştirmek

Yeşil bir alanda kahverengi bir böcek olamazsın. Değişiklikler paradigmalarımıza meydan okuyor. Esnekliğimizi, uyarlanabilirliğimizi test eder ve düşünme şeklimizi değiştirir. Değişiklikler bir süre hayatı zorlaştıracak, strese neden olabilir ama kendimizi geliştirmenin yollarını bulmamıza yardımcı olacaktır. Değişim sonsuza kadar orada olacak, buna duyarlı olmalıyız.

Dart İğnesi#4: Geçmiş Deneyimlere Dayanarak Kendinizi Geliştirmek

Acıyı yaşadığımız zaman ağlamak ve “ah!” etmek sorun değil. Ama acının kendini korkuya dönüştürmesine asla izin vermeyin. Seni kuyruğundan yakalayıp etrafta sallayabilir. Her başarısızlığı ve hatayı bir ders olarak kabul edin.

Dart İğnesi#5: Negatif Dünya Görüşüne Karşı Kendinizi Geliştirmek

Neye baktığına iyi odaklan. Dünyanın tüm olumsuzluklarına kendinizi kaptırmayın. Benlik saygısı inşa ederken, en kötü durumlardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağımızı öğrenmeliyiz.

Dart İğnesi#6: Belirleme Teorisi İle Kendinizi Geliştirmek

Olduğunuz ve davranışsal özelliklerinizin, kalıtsal özelliklerinizin (genetik), yetiştirilme tarzınızın (psişik) ve eşiniz, şirketiniz, ekonominiz veya arkadaş çevreniz gibi çevresel faktörlerin karma bir ürünü olduğu söylenir. Siz bir bireysiniz, kendi kimliğiniz var. Babanız başarısız olmuşsa, bu sizin de başarısız olmanız gerektiği anlamına gelmez. Başkalarının deneyimlerinden öğrenin, ders çıkarın, böylece asla aynı hatalarla karşılaşmazsınız.

Bazen, bazı insanların doğuştan lider mi yoksa pozitif düşünür mü olduğunu merak etmek isteyebilirsiniz. YANLIŞ! Pozitif olmak ve pozitif kalmak bir seçimdir. Benlik saygısı oluşturmak ve kendini geliştirmek için sınırlar çizmek bir kural ya da yetenek değil, bir seçimdir. Tanrı gökten inip size “Bahaeddin, artık benlik saygısı inşa etme ve kendini geliştirme iznine sahip olabilirsin” demezdi.

Hayatta, özellikle etrafınızdaki şeyler ve insanlar sizi aşağı çekmeye devam ederken sert kalmak zordur. Savaş alanına geldiğimizde yanımıza alacağımız valizleri ve kullanacağımız zırhlarımız doğru olmalı ve kurşun geçirmez olanları seçmeliyiz. Hayatın gerçekleri bize bir dizi seçenekler sunar. Savaş boyunca, vurulacağız ve yaralanacağız. Ve kurşun geçirmez bir zırh giymek ideal olarak “kendini değiştirmek” anlamına gelir. İçten gelen bir tür değişim, gönüllü olarak. Zırh veya Kendini Değiştirme 3 şeyi değiştirir: TUTUMUMUZ, DAVRANIŞIMIZ VE DÜŞÜNCE ŞEKLİMİZ.

Kim olduğumuzdan, neye sahip olduğumuzdan ve ne yaptığımızdan sorumlu olmaya başlarsak, benlik saygısı inşa edecek ve sonunda kendimizi geliştirmeye yol açacağız. İçeriden ve dışarıdan bir fırın ateşi gibi yavaş yavaş yayılması gereken bir alevdir. Benlik saygısını geliştirdiğimizde misyonumuzu, değerlerimizi ve disiplinimizi kontrol altına alırız. Benlik saygısı, kendini geliştirme, gerçek değerlendirme ve kararlılık getirir. Peki benlik saygısının yapı taşlarını oluşturmaya nasıl başlarsınız? Olumlu ol. Memnun ve mutlu olun. Minnettar ol. İltifat etme fırsatını asla kaçırmayın. Olumlu bir yaşam tarzı, kişisel gelişim için başlangıç ​​rehberiniz olan benlik saygısı geliştirmenize yardımcı olacaktır.


Kişisel Gelişim İle İlgili Ne İyi Olur Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir