Fitness Topluluğunu İkiye Bölen Colorado Deneyi
  1. Anasayfa
  2. Yetişkin

Fitness Topluluğunu İkiye Bölen Colorado Deneyi

0

Merhabalar. Bu yazıda fitness topluluğunu 1970’lerde ikiye bölen Colorado deneyinden bahsediyorum. Yalnızca 1 ayda 28 kilo kas kazandıran bu deneyin sonuçları hayli şaşırtan.

İyi okumalar dilerim.

Kaynak: https://barbend.com/arthur-jones-colo…

Colorado Deneyi

Spor insan hayatı için değerli bir aktivitedir. Her istikametiyle spor, insanın hem fizikî hem de mental sıhhatine epey yararlıdır. Lakin tanınan kültürde spor daha çok fizikî estetiğe katkısıyla ön plana çıkar. Nasıl mı? Alışılmış ki kas kütlesini artırmaya çalışarak. Ya bunu 28 günde yapabilen var desek ne dersiniz?

1973 yılının mayıs ayında Nautilus antrenman makinelerinin mucidi Arthur Jones bu makineleri kullanarak Colorado Eyalet Üniversitesi’nde bir beden geliştirme deneyi yaptı. Deneyin üniversitede yapılmasının nedeni Jones’un deneyin legalliğini sağlamaktı.

Colorado deneyi olarak isimlendirilen bu deneyin tezi, tek set ve yüksek yoğunluklu tekrarların yapıldığı az sayıda seansla kişinin kas kütlesi kazanabileceğiydi.

Deneklerden biri olan Viator yalnızca 28 gün üzere kısa bir müddette her biri 30 dakikadan kısa olan ve yüksek yoğunluklu 12 antrenmanla 28 kilogram kas kütlesi kazanmış, 3 kilogram da yağ kaybetmişti.

Colorado Deneyi

21 yaşında olan Casey Viator’un antrenmanları sırasında hiçbir özel besin desteği, büyüme ilacı yahut steroid kullanılmamıştı. Viator günde altı öğün yemek yerken epey istikrarlı bir diyet programını takip etmişti.

Jones, antrenmanlarda güç eğrisine itiraz ediyordu. Kas üzerine uygulanan kuvvetin bir hareket boyunca değişme eğiliminde olduğunu düşünüyordu. Ona nazaran bir kişi tartısı kaldırırken azamî uğraş sarf ederken hareketin tepe noktasına geldiğinde daha az efor harcıyordu.

Jones’un icat ettiği makineler ise daha fazla kas büyümesi ve güç uygulamak için tüm hareket boyunca kas üzerinde sabit kuvvet tutmak için tasarlanmıştı. Yani hareketin tepe noktasında bile kasın üzerinde kuvvet azalmıyordu.

Jones’un bu sistemi o periyotta beden geliştiriciler tarafından kullanılan yüksek hacimli antrenman programlarıyla taban tabana zıttı. Öbür fitness koçları birden fazla seans ve setle çalışırken Jones’un yolu tek ancak ağır setten oluşuyordu.

Elbette deney hakkında fitness topluluğunu ikiye bölen birtakım spekülasyonlar da ortaya atıldı. Bazıları sportmen olan Viator’un geçmişte kaybettiği kasları tekrar aldığını sav ediyordu. Bazıları de bu türlü kısa bir müddette kas kütlesi alımının steroid kullanmadan olmayacağını söylüyordu.

Deneyin üzerinden 50 yıla yakın bir vakit geçse de bu argümanlar hâlâ kanıtlanmış değil. Bilinen şu ki deney sonucunda Arthur Jones, kas büyümesini ve gücünü, fitness dünyasının alışık olduğundan çok daha üstün bir halde artırmanın bir yolunu bulduğuna inanmış, Viator da Colorado’dan kas kütlelerinde resmi olarak onaylanmış bir artışla çıkmıştır.

Siz bu deney hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Twitter’da Takip Et.

Devamını Okumak İçin Tıklayın.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir