Bilim dünyası ayakta… Sınırsız enerji bulundu
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bilim dünyası ayakta… Sınırsız enerji bulundu

0

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm, sınırsız ve pak füzyon gücünün gelişimine yönelik büyük bir bilimsel buluş gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Granholm, Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim adamlarının gerçekleştirdiği füzyon gücü buluşuna dair basın toplantısı düzenledi.

Ulusal Ateşleme Tesisi’ndeki bilim insanlarının füzyon ateşlemesini başardığını belirten Granholm, bunun füzyon tepkilerinden süreci başlatmak için kullanılan güçten daha fazla güç yarattığını aktardı.

Photo by Compare Fibre

Granholm, kelam konusu deneyin dünyanın rastgele bir yerindeki bir laboratuvarında birinci sefer yapıldığını vurgulayarak, “Bu 21. yüzyılın en etkileyici bilimsel başarılarından biri.” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmacıların 60 yılı aşkın müddettir bunun üzerinde çalıştığını anlatan Granholm, bu bilimsel muvaffakiyetin inançlı, emniyetli ve tesirli bir nükleer caydırıcılığın sürdürülmesi için yeni bir alan açarak ulusal güvenliği güçlendirdiğini tabir etti.

Granholm, “Ateşleme, sadece yıldızlarda ve güneşte bulunan makul şartların birinci sefer birebirini yapmamızı sağlıyor.” dedi.

TEMİZ GÜÇ ÜRETİMİNDE KULLANILABİLECEK

Bu “dönüm noktasının” ABD’yi sıfır karbon füzyon gücü muhtemelliğine bir adım daha yaklaştırdığını anlatan Granholm, füzyon gücünün pak güç üretiminde, ulaşım yakıtlarında ve ağır endüstriye güç sağlamada kullanılabileceğini söyledi.

Granholm, “Bugün dünyaya Amerika’nın büyük bir bilimsel buluş gerçekleştirdiğini anlatıyoruz.” diye konuştu.

Ulusal laboratuvarlara ve temel araştırmalara yaptıkları yatırımlara dikkati çeken Granholm, “gücünü kısmen füzyon gücünden alan bir gelecek” için çalışmaya devam edeceklerini tabir etti.

Söz konusu muvaffakiyetin daha da fazla keşfi tetikleyeceğine işaret eden Granholm, füzyon buluşunun tarih kitaplarına geçeceğini kaydetti.

FÜZYON NEDİR?

ABD Güç Bakanlığından yapılan açıklamada, füzyonun, iki hafif çekirdeğin birleşerek daha ağır tek bir çekirdek oluşturması ve büyük ölçüde güç açığa çıkarma süreci olduğu belirtildi.

Photo by Ricardo Gomez Angel

Açıklamada, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın deneyinin gayeye 2,05 megajul güç vererek füzyon eşiğini aştığı ve 3,15 megajul füzyon gücü çıkışı sağladığı bildirildi.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir