2023 Bursluluk sınavı ne zaman, saat kaça? Bursluluk sınavı başvuruları nasıl yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Burs Başvurusu

2023 Bursluluk sınavı ne zaman, saat kaça? Bursluluk sınavı başvuruları nasıl yapılır?

0

Milli Eğitim Bakanlığı (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından her yıl 2023 yılında düzenlenen ilk ve orta öğretim kurumları bursluluk sınavı (İOKBS) yeni yılın başlamasına kısa bir süre kala adaylar tarafından merak ediliyor. Peki, 2023 Bursluluk sınavı ne zaman, saat kaça? Bursluluk sınavı başvuruları nasıl yapılır? Makalemizi okuyarak soruların cevabını alabilirsiniz.

2023-bursluluk-sinavi-ne-zaman-saat-kaca-bursluluk-sinavi-basvurulari-nasil-yapilir-uekzVRGq.jpg
2023 BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN

İçindekiler

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik düzenlenecek olan İOKBS (bursluluk sınavı), 22 Mart 2023 tarihinde saat 10.00’da başlayacak.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İOKBS’ye başvurular https://www.meb.gov.tr, https://www.odsgm.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılıyor.

BURSLULUK SINAVI BAŞVUR ŞARTLARI NELERDİR?

  • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,
  • Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,
  • İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/cezası almamış olmak, Ailenin 2022 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2022 Mali Yılı için tespit edilen 18.160,00TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2022 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

İOKBS NEDİR?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKSB) ortaokulların 5, 6, 7, 8’inci, liselerin hazırlık sınıfı ile 9, 10 ve 11’inci sınıfların devletten düzenli burs alabilmek için girdikleri sınavdır.

Twitter’da Takip Et.

Devamını okumak için tıklayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir