Yenilikler Hayatınıza Neler Yapabilir?

Icinizdeki-Gucu-Farkedin

İçindekiler

YENİLİKLER HAYATIMIZA NELER YAPABİLİR?

Yenilikler Hayatınıza Neler Yapabilir? Bu, herkesin sahip olduğu, ancak kendinde olmadığını düşündükleri bir yetenek. Yeniliğin gücü! Birinin yaratıcı hünerine hayran kaldıysanız, tahmin edin, siz de yaratabilir ve yenilik yapabilirsiniz. Sadece zaman alır. Herkes yaratıcı doğar. Anaokulundaki boya kutuları, potansiyeli olanlarla sınırlı değildi; çünkü gerçek şu ki, herkesin potansiyeli var. Aslında tam olarak sormamız gereken soru Yenilikler Hayatınıza Neler Yapabilir?

Yenilikler Hayatımıza Neler Yapabilir?

AMAÇ

Bisiklete binmeyi veya araba kullanmayı öğrenmek ya da aynı hatayı bir daha asla yapmamak ne kadar sürdü biliyor musun? Yenilikte de durum aynı. Zihnimiz bir işlevin çağrışımında kolayca gelmesi için uzun bir süre ve sürekli pratik yapmak gerekir. Bu makale size yeniliği hayatınıza nasıl getireceğinize dair birkaç ipucu öğretecek.

BAŞKALARININ NE DEDİĞİNİ DİNLEME

Başkalarının ne dediğini dinleme. Kendi davulunuzun ritmini takip edin. Başkalarının katılımına izin vermek, yapmaya çalıştığınız müziğe yalnızca kakofoni getirecektir. Orijinal bir fikriniz varsa, insanlara anlatmaya çalışarak zamanınızı ve çabanızı boşa harcamayın. Sizi anlamayacaklar. Ve muhtemelen alacağınız yardım, olumsuz geribildirim şeklinde olacak. Bütün bu dâhiler akranlarını dinleseydi, muhtemelen hala orta çağda yaşıyor olurduk.

FİKİRLERİNİZ İÇİN ZAMAN HARCAYIN

Fikirleriniz için zaman harcayın. Bunu yeterince vurgulayamam, ancak lütfen bu ipucunu size günlük işinizi tamamen bırakmanızı söylemekle karıştırmayın. Yapmanız gereken zaruri işlerinizi mutlaka tam anlamıyla yapın. Bu, biraz zordur, zaman yönetimini içerir, ancak biraz disiplinle her ikisini de yaşamınıza sıkıştırabilirsiniz.

SPOR YAPIN

Spor Yapın Photo by Claudio Schwarz

Egzersiz yap, yürüyüşe çık, iki veya üç kilometre koş. Damarlarında dolaşan tüm o endorfinleri gönder. Egzersiz yapmak kesinlikle zihninizi temizleyip sizi rahatlatır ve her şeyin ortaya çıkmasına izin verir.

KENDİ STİLİNİZİ BULUN

Kendi stilinizi bulun. Bir Van Gogh’u her zaman bir Matisse’den ayırt edebilirsiniz. Hemingway’in kağıttaki kelimeleri seçerek bir şeyler yazdığını bileceksiniz. Yani seninle aynı. İnsanlar yeniliğinizi daha çok takdir edecekler, çünkü bu benzersiz bir şekilde size ait ve başka hiç kimse sizin ne düşündüğünüzü düşünemez. Bu, insanların sizin ne kadar değerli bir varlık olduğunuzu görmelerini sağlayacaktır.

MADDİ ŞEYLERİN ARKASINA SAKLANMAYIN

Şık elektronik eşyaların, ıvır zıvırların veya araçların arkasına saklanmayın. Bir şaheser yaratmak için en pahalı boya setine ihtiyacınız yok. Kitap yazarken de aynı şekilde, çok satan bir kitap için pahalı bir dolma kaleme ve gerçekten pürüzsüz bir kağıda ihtiyacınız yok. Aslında, J.K. Rowling, Harry Potter Serisinin ilk kitabını kağıt mendil parçaları üzerine yazdı. Peki ya berbat bir fotoğrafçıysanız, pahalı bir DSLR fotoğraf makineniz varsa? Hiç yazamıyorsanız, çok gelişmiş bir dizüstü bilgisayarınız varsa kimin umurunda? Sanatçı, zanaatında ustalaştıkça aslında sahip olduğu aletlerin sayısını azaltır: Neyi yapıp neyi yapmadığını bilir. Kaba tabirle, usta yaptığı işte parça artırır.

TUTKU OLMADAN HİÇBİRŞEY YÜRÜMEZ

Tutku olmadan hiçbir şey yürümez. Sabahları sizi ne uyandırır? İçinizdeki alevin yanmasını sağlayan nedir? Yapmazsan öleceğin tek şey nedir? Bazen yetenekli insanlar, daha fazlasını isteyenler tarafından geçilir. Tavşanı ve kaplumbağayı düşünün. Ellen Degeneres bir keresinde, yapmak istediğiniz bir şeyi yapmıyorsanız, o şeyi gerçekten yapmak istemezsiniz demişti. Ve bu doğru. Bazen bir şeyi o kadar çok istersin ki sanal olarak durdurulamaz olursun. Ve bu tutku. Tutku sizi devam ettirecek.

RÜYALARINIZI KAYDEDİN

Rüyalarınızı kaydedin. Bazı rüyalar, bilinçli bir şekilde asla düşünemeyeceğiniz en çılgın şeyler değil mi? Bu rüyaları daha önce gördüyseniz ve eminim ki görmüşsünüzdür, bu size yalnızca içinizde yatan keşfedilmemiş yenilikçi gücü gösterir. O yüzden bu rüyalarda yaşadıklarınızı bir yere not edin. Bu rüyalar sadece sizde yenilikçi bir kıvılcım yaratabilir.

Büyük Hayal Photo by Randy Tarampi

İLHAM GELMİYOR DİYE ENDİŞE ETME

İlham gelmiyor diye endişelenme. Onu zorlayamazsın; İlham en beklemediğiniz anda gelir, hazırlıklı olmanız gereken o öngörülemeyen ama kaçınılmaz anlarda geliverir. Metroda aklına bir fikir gelebilir, ama ne yazık ki, seni zavallı talihsiz ruh; dünyayı değiştirebilecek bir düşünceyi karalamak için bir sayfa kağıdınız yok. Bu felaketlerin önüne geçin. Her zaman elinizin altında bir kalem ve kağıt bulundurun.

SONUÇ

Umarım bu makale hayatınıza daha fazla yenilik getirmenize yardımcı olmuştur. Bunları başkalarının değil, kendi memnuniyetiniz için yaptığınızı unutmayın. Ama çok geçmeden fark edecekler ve oradan her şey çığ gibi büyüyecek. Başta da dediğimiz gibi çevrenizin, akrabalarınızın, iş yerindeki veya okulunuzdaki arkadaşlarınızın tamamı size fikirlerinizin, yapacağınız işin/eylemin her zaman olumsuz yönlerini söyleyecekler. Bunlar sizi yapacaklarınızdan kesinlikle soğutmasın. Fikirlerinizi gerçekleştirin ve onlara günlerini gösterin..


Kişisel Gelişim İle İlgili Ne İyi Olur Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık