Kolajen doğal yoldan nasıl alınır?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kolajen doğal yoldan nasıl alınır?

0

Daha hoş saç ve cilt, daha güçlü eklem ve kemik sıhhati için kolajen kullanımı yaygınlaşıyor. Pekala, kolajen doğal yoldan nasıl alınır? Kolajen olan yiyecekler, bitkisel ve hayvansal besinler, kemik suyu içmek ve en çok merak edilenleri sunuyoruz; okumaya devam edebilirsiniz.

Hayvansal ve bitkisel besinler aracılığıyla, bedende kolajen üretimini artırmak mümkündür. Zira, kolajen zengini besinler vardır ve daha uygun bir sıhhat kalitesi için size yardımcı olur. Bilhassa, taze besinden C vitamini eklendiğinde daha verimli kullanılır. Çabucak bir örnek: Diyelim ki ıspanak yemeği yaptınız, limon suyu ek ederseniz; kolajen sentezi daha fazla olur.

İçindekiler

Hangi besinlerle kolajen doğal yoldan alınır?

Dilerseniz, kolajen besinleri iki kümede inceleyelim. Beslenme formunuza nazaran size en uygun olanı seçebilir, bu sayede kolajen doğal yoldan bedeninize almış olursunuz. Sarımsak, kaju fıstığı, soğan, çilek, portakal, greyfurt, ahudu, limon, ıspanak, pazı, kale, brokoli üzere yiyeceklerin kolajen üretimini zenginleştirdiğini söyleyebiliriz.

Kolajen en çok hangi besinde bulunur?

Protein temelli kolajen aslında en âlâ hayvansal kaynaklardan elde edilir. Hepimizin bildiği üzere ilikli kemik suyu, epey güçlü bir kolajen kaynağıdır. Doğal kolajen almak isteyenler, tüm yemeklerine kemik suyu ek etmektedir. Bunu, konutta yapmak mümkün olduğu üzere kaliteli markalardan alınabilir. İlaveten, yumurta, balık, tavuk ve hindi eti kolajen bulunan besinler ortasındadır.

Kolajen doğal yoldan almak için tarifler

Aslında, yanlışsız bilgilere sahip olduğunuz takdirde, günlük hayatta küçük değişiklikler yaparak yiyeceklerden kolajen almak son derece kolaydır. Nasıl mı? Sabah uyandığınızda bir bardak limonlu içebilirsiniz. Zeytinyağlı ıspanak yemeğini ana öğünlerde tercih edebilirsiniz. Mevsiminde çilek tüketimiyle bedeninizi daha çok kolajen üretmesi için destekleyebilirsiniz. Bebe ıspanak çiğ tüketmek için çok lezzetlidir. Kaju fıstığı, ızgara hindi ve portakal dilimleriyle besleyici salata yapabilirsiniz.

Kemik suyu ile kolajen doğal yoldan alınır mı?

Evet, kolesterol yada karaciğer yağlanması üzere bir hastalığınız yoksa ilikli kemik suyuyla kolajen desteği yapabilirsiniz. Örneğin, bir aylık kür halinde, saf kemik suyu içebilirsiniz. Ekseriyetle şu biçimde tercih ediliyor:

Doğal kolajen için materyaller:

  • 1 çay bardağı ilikli kemik suyu
  • 1 çay kaşığı toz zerdeçal
  • 1 çay kaşığı toz karabiber
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve kullanımı:

  1. Kemik suyu, zerdeçal ve karabiberi cezveye alın.
  2. Hafif ılınana kadar orta ateşte ısıtıp fincana aktarın.
  3. İçeceğiniz vakit taze limon suyunu ekleyin.

Her akşam yemeğinden evvel içebilir, ay boyunca devam edebilirsiniz. Şayet, meskende kemik kaynatmak sizin için zahmetli hatta imkansızsa, kendinizi hiç üzmeyin. Zira, kolajen konusunda şuur attıkça sağlam besin firmaları tertemiz kemik suyu yapıp cam şişelerde satışa sunmaktadır.

Kolajen doğal yoldan içmek işe yarıyor mu?

Evet, zira bugüne kadar geldiğimiz noktada bedenimizde doğal olarak üretilen kolajenin çok faydasını gördük. Diyetinde kolajen içeren besinler bulunduran yada kolajen desteği kullanan bireyler sahiden işe yaradığını deneyimliyor. Artık, destekler hakkında en sık sorulan sorulara yanıt verelim.

Kolajen desteği helal mi?

Balık ve sığırdan hayvansal kaynaklı kolajen elde ediliyor. Şayet, dini açıdan hassasiyetleriniz varsa, satın almadan evvel helal kesim olup olmadığını araştırabilirsiniz. Türkiye’de yerli üretim yapan kimi markaların helal sertifikası var. Yurtdışından getirilen yabancı markalar ise doğal olarak helal sertifikası bulunmuyor zira çoklukla Avrupa yada Amerika’da üretimi, dolumu yapılıyor.

Kolajen desteği ne vakit içilmeli?

Eğer hazır kolajen kullanacaksanız, formuna nazaran içme saatinin değiştiğini bilmelisiniz. Sıvı ve toz kolajen, gece yatmadan evvel tavsiye edilirken, tablet kolajenin gündüz saatlerinde içilmesi uygun görülüyor.

Kolajen kilo aldırır mı?

Kemik suyu içerek kolajen doğal yoldan almak isteyebiliriz; bu durumda yağ ve kalori içeriğini de hesaba katmamız gerekiyor. Şayet, gün içinde öteki öğünlerde tükettiğiniz yağ oranını dengelerseniz, kilo almazsınız. Diyelim ki hazır kolajen kullanacaksınız; o vakit içiniz rahat olsun. Kolajen kilo aldırmaz hatta ek vitamin, mineral dayanağıyla kilo vermenize yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir