3) Kırıkların Sırt Ağrısına Etkileri
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

3) Kırıkların Sırt Ağrısına Etkileri

0

Kırık Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kırıklar tıbbi terimlerle kemiklerin bütünlüğünde meydana gelen kırılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, teşhis koyulmadan önce doktorların dikkate aldığı çeşitli kırık türleri vardır. Bunlar: Kapalı kırık, açık kırık, komplike kırık, çöken kırık, parçalı kırık, yaş ağaç kırığı olmak üzere farklı başlıklar altında toplanabilir.

Yaş ağaç kırığı (Yeşil Ağaç Kırığı) genellikle çocuklarda görünen bir kırık türüdür. Bu durumda, kemiğin bir tarafı kırılmış veya bozuk, diğer tarafı ise eğri veya bükülmüş durumdadır.

Yaş Ağaç Kırığı - Yeşil Ağaç Kırığı - Kırık
Yağ Ağaç Kırığı

Doktorların kırıkları nasıl tedavi ettikleri bulgulara dayanır, çünkü çok az kırık kalçada hasar içerebilir. İntertrokanterik, intrakapsüler ve ekstrakapsüler, doktorların göz önünde bulundurduğu kalça kırığı modlarıdır. Ayrıca, evet kalça kırıkları sırt ağrısına neden olur.

Doktorlar sırt veya kalça kırıklarını düşündüklerinde genellikle travma, olgunluk, osteoporoz, osteomiyelit, multipl miyelom, hareketsizlik, steroidler, Cushing sendromu, yetersiz beslenme, kemik tümörleri ve benzeri şeyleri düşünürler.

Kalçada Kırık
Kalça Kırığının Oluştuğu Nokta – Fotoğrafın Alındığı Sayfa

Osteomiyelit, kemik ve kemik iliğinde iltihaplanmaya neden olan bir kemik hastalığıdır. Sorun genellikle enfeksiyonlarla başlar. Osteoporoz, özellikle menopozdan sonra kadınlarda görülen bir kemik hastalığıdır. Menopozdan sonra kemikler genellikle yüksek oranda geçirgen veya gözenekli hale gelir ve bu da kolay kırılmalara ve yavaş iyileşme süreçlerine neden olur.

Doktor nedeni bulduğunda, kırığın kendisinin değerlendirilmesini içeren Patofizyoloji dikkate alınır. Kemiklerin ağırlığını kaldıramadığı kemiklere stres basıldığı anda kırık mı oluşur? Doktorlar, ödem, kas spazmları, ekimoz, kanama, sinir sıkışması vb. önlemek için yaralanmaların etrafındaki dokuları lokalize edip edemediklerini değerlendireceklerdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ödem Teşhisi Nasıl Yapılır, Ne İyi Gelir?

Ödem, doku hücreleri arasında biriken aşırı sıvı olduğu için sırt ağrısına neden olur. Ekimoz, kan damarlarının yırtılması veya kırılmasından kaynaklanan, hücre grupları halinde bir organizmaya (Dokular) geçen kanın dışarı gitmesidir.

Nasıl Değerlendirilirler?

Doktorlar kırıkları genellikle yanlış hareketler, hareketten kaynaklanan ağrı, ödem, hassasiyet, hareketsizlik, krepitus, deformite, ekimoz, parestezi vb. inceleyerek değerlendirir. Bir bacak diğerinden görünüşte daha kısaysa, bunun nedeni kalça kırığı olabilir. Parestezi sıklıkla, genellikle bariz bir neden bulunmayan karıncalanma, sürünme veya iğneleme hislerine neden olur.

Doktorlar kırıkları nasıl bulur?
Doktorlar kırıkları bulmak için sıklıkla Hematoloji testleri veya röntgen kullanırlar. X-ışınları, doktorun kemiklerin devamlılığındaki kırılmaları bulmasına yardımcı olurken, Hematoloji, HCT ve Hgb’deki düşüşlerin tespit edilmesine yardımcı olur.

Doktor tıbbi durumu not ettiğinde, durumu tedavi etmek için tıbbi gözetim, hemşire müdahaleleri vb. tavsiyelerde bulunacaktır. Tedavi genellikle diyetleri, egzersizi vb. içerir, ancak bu, kırığın türüne bağlıdır.

Pek çok kişi aynı diyetin herkeste aynı sonucu sağlayacağını düşünür, ancak bazı insanlar vitamin ve mineral gibi şeylerden yoksundur, bazı insanlar ise fazla kilolara sahiptir. Kırıklardan oluşturulan diyet, yüksek protein diyeti, yüksek vitamin, düşük kalsiyum ve sıvı artışlarını içerebilir. Bir doktorun düşük kalsiyumlu diyetler talep etmesi şaşırtıcıdır, özellikle de kemik oluşturmak için kalsiyum gerekliyse, ancak bazı durumlarda düşük miktarda kalsiyum zorunludur.

Tedavi, özellikle hastanın kalça kırığı varsa, bacakların yükseltilmesini içerebilir. Egzersiz ROM ve izometrik içerir. Germe egzersizleri sırt yaralanmaları için en uygun olanıdır.

Kalça yaralanmaları sırt ağrısına neden olabilir. Doktorlar kırık bulursa, “basınç yaraları” derin ven trombozu, avasküler doku ölümü veya femur tepesinin nekrozu, böbrek litiazisi, akciğer embolisi, hipovolemik şok, hücre sendromu, idrar yolu enfeksiyonu, gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Osteomiyelit, kübik sendromu ve ölü dokular veya avasküler nekroz, kırıkların mevcut olduğunun açık göstergeleridir. Kırıkları tartıştık, şimdi sırt ağrısıyla nasıl ilişkili olduğunu görmek için iskelet kaslarını gözden geçirelim.


Sağlık İle İlgili Diğer Bilgileri Sağlık Kategorisinden İnceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir